19. listopadu 2010 16:04 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Po výbuchu motoru A380 se zobrazilo až 54 chybových hlášení

Airbus A380 odstartoval k prvnímu letu přes Atlantik  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Airbus A380 odstartoval k prvnímu letu přes Atlantik | foto: Reuters

PRAHA Letecký svět tone v nejistotě, zatímco experti stále zkoumají závady na motorech airbusů australské letecké společnosti Quantas. Zatímco výrobce letadel mluví o vadné součástce, australští vyšetřovatelé zkoumají desítky chybových hlášení.

Airbus, výrobce letadla, prohlásil, že letící kousky z motoru od Rolls-Royce poškodily kabely v křídle letadla, ale samostatná studie od agentury AP  uvádí, že výbuch způsobil celou řadu systémových chyb.

Piloti úspěšně přistáli v Singapuru 4. listopadu a nikomu ze 459 pasažérů se nic nestalo. Qantas přestalo létat se všemi svými aibusy A380, stejný krok učinila následně i Lufthansa.

V nově zveřejněné zprávě Airbusu se uvádí, že poškození kabelů v křídle letadla způsobilo situaci, kdy piloti nemohli ihned vypnout další ze tří motorů.

Airbus A380 musel nouzově přistát v Singapuru. Za letu mu odpadly části motoru

AP zpráva se opírá o rozhovor s Richardem Woodwardem, vicepresidentem Australské a Mezinárodní Pilotní Asociace, který mluvil se všemi pěti piloty, kteří byli na palubě letadla.

Prý dostali přes 54 chybových hlášení z počítače poté, co motor zkolaboval. "Přesný počet škod je zatím nepodložený", konstatoval Woodward. 

Čtěte více:

Jak společnost Qantas oznámila už ve čtvrtek, bude se muset vyměnit až 40 motorů od společnosti Rolls-Royce po celém světě. Rolls-Royce prohlásil, že chyba motoru "byla omezena na konkrétní součástku", kvůli které došlo k úniku oleje s následným výbuchem a ztrátou tlaku v turbíně.

Jan Drahorád, redaktor LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!