10. září 2009 10:56 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Podívejte se: Česko má nový nejdelší most, měří přes dva kilometry

Lahovická estakáda - nový nejdelší most v České republice | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lahovická estakáda - nový nejdelší most v České republice | foto: ŘSD

PRAHA Česká republika má dostavěný svůj nový nejdelší most. Jde o Lahovickou estakádu na budovaném Pražském okruhu vedenou nad řekou Berounkou.

Nedávno dokončený most je součástí dlouho očekávané spojky mezi dálnicemi D5 na Plzeň a D1 na Brno, která již v příštím roce výrazně odlehčí komunikacím na území hlavního města Prahy.

Nejzajímavější je na celém mostě především jeho délka 2055 metrů. Jde na české poměry o unikátní stavbu. "Most v Lahovicích je náročné stavební řešení. Most leží na celkem 88 pilířích a nejvyšší z nich dosahuje délky 40 metrů," vysvětluje generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík.

Lahovická estakáda - nový nejdelší most v České republice

Most začíná u velké mimoúrovňové křižovatky s ulicí Strakonickou ve směru od dálnice D1, na kterou navazuje most přes Vltavu a tunel Komořany délky 1,9 km. Směrem k dálnici D5 překonává estakáda řeku Berounku a železniční trať, aby pak vystoupala k tunelu Lochkov délky 1,7 km.

Křižovatka myslí na zapomětlivé
Na stavbě je vedle estakády a tunelu zajímavá také křižovatka protínající ulici Strakonickou, po které je vedena doprava z Prahy směrem na rychlostní silnici R4 (směr Příbram a Strakonice).

"Zajímavostí je na křižovatce její řešení, které myslí i na řidiče, kteří zapomenou včas odbočit. Budou mít možnost o několik metrů dál opustit most a vrátit se zpět na Strakonickou ulici, protože uprostřed křižovatky vznikne velký kruhový objezd," vysvětluje Alfred Brunclík.

Mapa výstavby pražského okruhu.
Mapa výstavby Pražského okruhu - zelené úseky budou uvedeny do provozu v roce 2010 (včetně Lahovické estakády), červené se začnou stavět do roku 2011, černé jsou již v provozu, Zdroj: ŘSD

Úsek Lahovice - Slivenec, na kterém je umístěn nejdelší silniční most v České republice, je specifický také dalším mostním dílem – Lochkovským mostem. Ten je zase svojí výškou 65 metrů nejvyšší v Praze.

nev, Lidovky.cz