Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Podívejte se: Deset nejkrásnějších českých nádraží

Nádraží Zahrádky u České Lípy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nádraží Zahrádky u České Lípy | foto: www.aefcz.orgReprofoto

PRAHA Česká nádraží nemají mezi cestujícími právě tu nejlepší pověst. Většinou bývají synonymem pro špínu či chaos a milovníky železnice nutí přemítat o zašlé slávě kdysi slavných drah. Přesto si mnohá z nich uchovala svůj genius loci. Občanské sdružení Asociace Entente Florale CZ nedávno uspořádalo soutěž o nejkrásnější české nádraží. Lidovky.cz vám představují vítěze a devět dalších finalistů.

Cílem soutěže je podle vedoucího projektu Pavla Bureše vyhledávat vlídná nádraží, dávat tak dobré příklady jiným a formou soutěže poděkovat těm, kteří se na jejich dobrém stavu podílejí.

Nádraží Zahrádky u České LípyVítězem letošního ročníku se stala železniční stanice Zahrádky u České Lípy . V předchozích dvou letech získaly ocenění železniční stanice Ostroměř a Trutnov.

Zastávka leží v Máchově kraji nedaleko Doks, na jednokolejné trati Lovosice - Česká Lípa, a je hojně využívána turisty. V současné době zde slouží v nepřetržitém provozu čtyři zaměstnankyně, které se mimo jiné starají také o úklid a obsluhují kliku mechanických závor.

Finalisté
Mezi finalisty soutěře se dostalo 9 dalších nádraží, jenž si z různých důvodů zaslouží pozornost.

Nádraží LedniceStanice Lednice na Moravě se může pochlubit jedinečnou architekturou z devatenáctého století. Jde o jeden z mála zachovaných objektů s mnohými zdobnými prvky z původní místní lichtenštejnské cihelny.

Nádraží je malebné nejen svým vzhledem, ale také skutečností, že je konečnou stanicí úžasné trati vedoucí kulturní krajinou světové památky UNESCO - Lednicko-valtickým areálem a, ač zde trať končí a využívá se pouze v době turistické sezony, jeho stav přesvědčuje o významu, který mu obec přikládá.

Nádraží Kamenice nad Lipou

Stanice Kamenice nad Lipou je jednou z mála dochovaných typických českých lokálkových staniček, které si dodnes zachovaly svoji tvář a svůj význam osobitého druhu městské brány. V roce 1998 ji převzaly Jindřichohradecké místní dráhy. Společnosti se podařilo stanici opravit a uvést do původní podoby. Prodávají se zde původní lepenkové jízdenky, které se ve stanici dokonce tisknou. Všechny budovy ve stanici jsou vzorně opravené a udržované, včetně sociálního zařízení. Cestující mohou využít čistou a v zimě vytápěnou čekárnu s květinovou výzdobou.

Nádraží Hamry - Hojsova Stáž

Malé nádraží Hamry - Hojsova stráž leží v lesích Královského hvozdu na Šumavě. Nádražní budova z roku 1915 byla nedávno opravena. Cestující oceňují přívětivý personál a květinovou výzdobu - záhon, popínavé muškáty a jinou květenu, o kterou pečují zdejší zaměstnanci.

Nádraží Frýdek-MístekNa nádraží Frýdek - Místek cestující oceňují prostornou halu, trafiku, dobře čitelné informační tabule, obchůdek s občerstvením, pekařství i cukrárnu a celkově příjemné prostředí včetně toalet. Nádraží je útulné a čisté. Nový podchod a schody na peróny zvýšily bezpečnost cestujících. Před nádražím je upravený parčík.

Nádraží Davle

Romantické nádražíčko Davle na trati Posázavského pacifiku dýchá atmosférou starých časů. V oblibě ho mají pro zachovaný původní ráz i filmaři. O víkendech sem míří řada výletníků. Zaměstnanci udržují čistotu, pečují o květinovou výzdobu a pravidelně obnovují informace o posázavské trati.

Nádraží ChoceňNádraží Choceň prošlo v letech 2003 – 2005 náročnou rekonstrukcí za stovky milionů korun, při které vzniklo moderní bezbariérové nádraží, ale výpravní budova ze 70. let 19. století přitom neztratila své kouzlo. I po přestavbě si ponechala historický novorenesanční vzhled.

Nádraží Zábřeh na Moravě

Čisté upravené nádraží v Zábřehu na Moravě leží na trati Praha – Olomouc. Citlivě obnovená historická památkově chráněná budova je propojená s novou, moderní výpravní budovou, ve které je odbavovací hala.

Nádraží Šumperk

Nově zrekonstruované nádraží v Šumperku se opět stalo dominantou města a je důstojným přestupním místem návštěvníků hor. Fasáda září žlutou a modrou barvou.
Vestibul nádraží Šumperk je velmi reprezentativní, opravený v původním duchu. Cestující jsou spokojení se službami i s novým vybavením. Nádraží si zachovalo historický ráz a je opravdu krásné.

Nádraží Litice nad Orlicí

Nádraží Litice nad Orlicí leží v nádherném údolí řeky Orlice, nachází se na trati mezi Žamberkem a Doudleby a je výchozím místem třeba pro výlet na známý hrad Litice. Výpravní budova prošla nedávno rekonstrukcí.

Nejkrásnější česká nádraží 2009

"Soutěž je součástí projektu Vlídná nádraží, jenž usiluje ve spolupráci se správcem železnice, obcemi, místními organizacemi i jednotlivci o postupnou obnovu krásy železničních zastávek a nádraží," uvádí vedoucí projektu Pavel Bureš.

Hlasování o nejkrásnější nádraží roku 2009 probíhalo dvoukolově. V prvním kole mohl kdokoliv navrhnout svého favorita, celkem lidé podali 28 návrhů. Ve druhém kole hlasovala veřejnost pro jednoho z deseti finalistů. Celkem hlasovalo přes 2000 lidí.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?