20. prosince 2009 11:04 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Podívejte se, jak se v Norsku rozbíjejí skalnaté fjordy

Odstraňování nebezpečné skály v norském fjordu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odstraňování nebezpečné skály v norském fjordu | foto: Lidovky.cz

OSLO Záběry norského dopravního podniku ukazují preventivní odrážení nebezpečných skal nad silnicí. Helikoptéra rozbíjí zavěšeným závažím skalní útes u norského fjordu Oppdølstranda. Uvolněné kusy skály by totiž mohly ohrozit provoz na silnici, která vede podél pobřeží.

Vrtulník nejdříve rozbije skálu závažím a poté zalije mořskou vodou z fjordu, aby se uvolnily i poslední zbytky odražené skály. Většinu úlomků zachytí bezpečnostní plot nad uzavřenou silnicí.

Fjordy jsou pozůstatky po ledovcové činnosti. Jedná se o dlouhé a úzké mořské zálivy, které vznikají v hornatých oblastech v blízkosti moří a oceánů prohloubením říčních údolí vlivem postupujících ledovců. Jsou typické svými strmými svahy.

Fjordy jsou často ohraničeny oproti moři podmořským skalním svahem. Název pochází ze staronorského slova fjörðr, které se přepisovalo jako fjorthr a z výslovnosti se později utvořilo světové slovo fjord.

Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.