17. března 2011 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Podívejte se: moderní polské soupravy Pesa vyrazí na české koleje

Soupravy ATR 220 z polské Pesy  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soupravy ATR 220 z polské Pesy |

PRAHA České dráhy nakoupí od polské společnosti Pesa Bydgoszcz 31 nových motorových souprav za necelé dvě miliardy korun. Novinářům to dnes oznámil generální ředitel ČD Petr Žaluda. Společnost Pesa své výrobky v minulosti vyvezla do Itálie, Maďarska, Litvy nebo na Ukrajinu.

"Nové motorové jednotky podstatným způsobem zkvalitní cestování na frekventovaných tratích ve čtyřech krajích v Čechách a na Moravě," uvedl Žaluda. Dodal, že pro nákup vozů byla rozhodující finanční podpora Evropské unie, která prostřednictvím Regionálních operačních programů spolufinancovala 17 souprav v maximální výši 40 procent z celkové ceny vozů.

Soupravy firmy PESA

Soupravy ATR 220 z polské Pesy Nové vlaky nabídnou klimatizovaný interiér, asi 120 míst pro sedící cestující a moderní audiovizuální informační systém. Vozy budou vybavené bezbariérovou toaletou, součástí vlaků budou i oddíly pro přepravu velkých zavazadel, jako jsou jízdní kola a kočárky.

"Při výběrovém řízení jsme přihlíželi k požadavkům regionů a jejich zástupců, kteří regionální spoje objednávají," konstatoval Žaluda. To že zvítězila právě polská společnost podle něj potvrzuje současnou otevřenost výběrových řízení a diferenciace dodavatelů ČD.

Dopravce chce soupravy nasadit na tratích mezi Plzní a Domažlicemi, na trati mezi Karlovými Vary, Chomutovem a Mariánskými Lázněmi, mezi Kojetínem a Valašským Meziříčím a na lokálních tratích na Děčínsku a Šluknovsku. S prvními soupravami by se cestující měli setkat na podzim příštího roku, dodal Petr Pošta z tiskového oddělení ČD.

Vitualizace polské soupravy Pesa DMU 120 pro České dráhy

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!