5. října 2011 11:43 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Podivné ostravské slevy ČD prověří inspektoři

Stevardky Českých drah | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stevardky Českých drah |

BRNO Antimonopolní úřad prošetří cenovou politiku Českých drah na trati Praha-Ostrava. Uvedl to dnes předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj.

Úřad tak reaguje na vyjádření firmy RegioJet podnikatele Radima Jančury, jenž uvedl, že jeho firma může kvůli cenové politice Českých drah zkrachovat. RegioJet začal na trati jezdit minulý týden. ČD následně oznámily snížení ceny jízdenek.

ČTĚTE VÍCE:

"Náš úřad již zahájil šetření. V současné době běží vyžadování dokumentace, ekonomických informací, aby ÚOHS byl schopen zhodnotit, jaká je úroveň cen Českých drah," řekl Rafaj.

"Rozhodnutí ÚOHS vítáme, České dráhy namísto toho, aby s RegioJetem férově soutěžily zlepšováním kvality služeb, zahájily cenovou válku", uvedl tiskový mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Podle něj se dráhy snaží vytlačit z trhu svého prvního soukromého konkurenta, který je zatím jedinou motivací pro zlepšování jejich služeb.

"Postup ČD je v přímém rozporu s pravidly férové soutěže a dle zákona o ochraně hospodářské soutěže za něj hrozí pokuta až 10 % z celkového obratu na trase Praha – Ostravsko," dodal Ondůj.

Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský uvedl, že dráhy budou s ÚOHS plně spolupracovat a předloží všechny potřebné materiály. "Jsme přesvědčeni, že naše ceny predátorské nejsou," dodal Šťáhlavský.

Měla rozhodnout kvalita, dráhy podsekly ceny

Projekt RegioJetu podle Jančury počítal s tím, že s cenami srovnatelnými s nabídkou drah přilákají lepším servisem více cestujících a obsazenost bude dosahovat ziskové hranice devadesáti procent.

Jenže dráhy jízdné na trase zlevnily. "Už počítání s devadesátiprocentní obsazeností byl ekonomický hazard, teď nemůžeme zlevnit a obsazovat vlaky na 120 procent," uvedl tento týden Jančura.

České dráhy od pondělí 3. října nabídly zvýhodněné jízdné na tratích mezi Prahou a Brnem, Zlínem, Ostravou a Hradcem Králové. Jízda z Olomouce do Prahy například místo 310 korun vyjde na 220 korun. Kromě obyčejného a zákaznického jízdného České dráhy na vybraných tratích zlevnily i jízdenky SporoTicket. Dráhy zlevnily jen tři dny poté, co na trať 26. září vyjely konkurenční spoje Regiojet.

Za uplatňování podnákladových "predátorských" cen dostala loni od antimonopolního úřadu pokutu mateřská firma RegioJetu - Student Agency. Pokutu 5,154 milionu korun dostala za zneužití dominantního postavení na autobusové lince Praha - Brno a zpět v letech 2007 a 2008. Společnost v červenci podala žalobu proti pokutě u Krajského soudu v Brně.

PRVNÍ KONKURENCE

RegioJet patří do skupiny Student Agency. Na trase Havířov - Ostrava - Olomouc - Praha zatím jezdí tři spoje RegioJetu denně každým směrem.

Výhledově by trať mělo obsluhovat šest vlakových souprav s 18 spoji denně. Českým drahám chce RegioJet konkurovat také poskytovanými službami, nabízí bezplatné bezdrátové připojení k internetu a zdarma denní tisk a nápoje.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.