Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Podivný kanál zakrývá obrubník. Kvůli tajným sítím

Podivný kanál překrytý obrubníkem na Prašném mostě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podivný kanál překrytý obrubníkem na Prašném mostě. | foto: mo.ttnz.cz

PRAHA Na první pohled může nový kanál v pražských Dejvicích působit komicky. Téměř ze třetiny ho překrývá obrubník, což údržbářům práci nejspíše moc neulehčí. Důmyslná ochrana proti zlodějům kovů? Osudová chyba zmateného geodeta?

Nikoliv. Jen netradiční řešení rébusu, který před stavaře postavilo tajnými komunikačními sítěmi prošpikované okolí generálního štábu.

Prašný most ve Svatovítské ulici nedaleko Pražského hradu překlenuje Buštěhradskou dráhu. Kvůli výstavbě napojení na tunelový komplex Blanka stavbaři původní most rozebrali a v těchto týdnech právě finišují s posledními dodělávkami na jeho betonovém nástupci.

Kanál začal růst rychleji než samotný most.

Legračně vyhlížející poklop kanálu zaujal nejen zvědavé kolemjdoucí. Rozruch způsobil i na internetovém diskusním fóru věnovaném dopravním stavbám."Kde se asi stala chyba? Pak že zlatý český ručičky už jsou historií," komentovali fanoušci dopravy vyjímatelný kamenný blok, který decentně skrývá otvor pro krumpáč, umožňující dělníkům obrubník vyjmout a komplikovaně tak otevřít litinový poklop.

"Já vím, vypadá to divně, ale je to řešení zcela funkční a samozřejmě správcem komunikace i kanalizace odsouhlasené," vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí Metrostavu František Polák.

O PRAŽSKÉM PODZEMÍ VÍCE:

Podzemí je rébus
Proč však stavbaři sáhli k takovému kurióznímu řešení? "Poskládat do podzemí v Praze všechny sítě je občas rébus - mají svá ochranná pásma, hloubky uložení a správci chtějí, aby se k nim dostali. To znamená, že nejdou často klást nad sebe," říká mluvčí.

"Prašný most byl o to horší, že poblíž je několik objektů, které mají napojení na kabely tajné a nejtajnější a přeložek inženýrských sítí tam bylo několik desítek," doplňuje Polák. Na obou stranách mostu jsou totiž budovy ministerstva obrany i generálního štábu.

ČTĚTE TAKÉ:

Spojení muselo fungovat i během stavby. Dělníci postupně vybudovali několik provizorních řešení. Definitivní vyústění kanálové šachty se tak nakonec s vozovkou poněkud minulo.

Výklenek obrubníku by ohrozil slepce
Proč však kanálu neustoupil spíše chodník, ve kterém by šlo udělat výklenek? "Řešení, kdy je směrově měněna hrana chodníku je velice nebezpečné nejen pro lidi slepé, ale i pro běžný provoz, proto na této frekventované trase použito nebylo," uzavírá Polák.

Vyklenutý obrubník by prý byl nebezpečný pro chodce i slepce.

Se samotnými tajnými kabely to však v době bezdrátové komunikace už zřejmě nebude tak dramatické, jak by se ještě před lety mohlo zdát. "Vojenské kabely se tam nacházely. S utajování už to ale není tak žhavé jak před rokem 89," píše jeden ze stavařů na diskusním fóru.

Bezpečnostní prověrku tak podle něj musí mít už jen montér, který propojuje jednotlivé žíly a vlákna "tajných" kabelů.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!