4. září 2015 10:55 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pohodlnější cesta z prohýřené noci. Praha zkracuje intervaly noční MHD

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

PRAHA Od páteční noci se intervaly noční MHD v Praze zkrátí během víkendů z nynějších 30 na 20 minut. Změna se týká všech devíti nočních tramvají a části nejvytíženějších autobusových linek, které zejména v centru hlavního města jezdily přeplněné.

Na konci roku společnost Ropid, organizátor dopravy v Praze a okolí, vyhodnotí, zda kratší intervaly zavede trvale.

Tramvaje číslo 51 až 59 a autobusové linky 504, 505, 510, 511 a 512 pojedou v nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli nově každých 20 minut. Zároveň se sloučí autobusové linky 504 a 508, což má cestujícím nabídnout nová přímá spojení a odlehčit nejvytíženějším tramvajových linkám v centru.

Centrální přestup mezi tramvajovými linkami v zastávce Lazarská zůstane i při zkráceném intervalu zachován. „Z důvodu časových posunů některých spojů budou upraveny také jízdní řády některých návazných příměstských autobusových linek,“ uvedl mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Zkrácení intervalu vyjde vedení města za čtyři měsíce odhadem na 5,6 milionu korun, celoročně to vychází na zhruba sedmnáct milionů.

Podle magistrátu je změna o dost levnější než prodloužení provozu metra do jedné hodiny v noci, které metropole zkoušela před pěti lety. Náklady na prodloužení provozu metra by se ročně vyšplhaly na 55 milionů.

V rámci pražské MHD funguje v noci devět tramvajových linek a přes dvě desítky nočních autobusů, z nichž linka číslo 608 jezdí pouze v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli. Během víkendové noci nyní cestuje MHD přes 31 tisíc obyvatel a návštěvníků hlavního města.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz