3. prosince 2014 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ledovka způsobila škody za desítky milionů, číslo ještě poroste

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Na silnicích komplikuje dopravu ledovka, sníh i větve a stromy padající kvůli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na silnicích komplikuje dopravu ledovka, sníh i větve a stromy padající kvůli... | foto: ČTK

PRAHA Tisíce škod za celkem desítky milionů korun nahlásili klienti pojišťoven v důsledku ledovky a námrazy, které postihly Česko v posledních dnech. Nejčastěji jde o menší nehody kvůli nedobrždění vozidel. V příštích dnech se čeká nárůst dalších majetkových a úrazových škod, a také pojistné události v průmyslovém pojištění kvůli přerušení provozu.

Pojišťovně Generali klienti v důsledku námrazy nahlásili přes 450 škod za celkem téměř 15 milionů Kč. Dominují škody na motorových vozidlech v důsledku nedobrždění, nedodržení bezpečné vzdálenosti a nepřizpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky, řekl mluvčí Generali Jiří Cívka. Průměrná škoda se pohybuje lehce nad hranicí 30 000 korun. V následujících dnech očekává hlášení škod z úrazového a odpovědnostního pojištění.

Ledová kalamita ve Rteníně na Chrudimsku
Rtenín na Chrudimsku, ledová kalamita
Kalamita v Přerově
Vlak v Drahotuších „zamrzl“ a dál už nejel.

„Nejvíce škod zůstává nahlášeno z pojištění motorových vozidel. Jde nyní celkem o 790 škod v řádech několika milionů korun,“ uvedl Jan Marek z tiskového oddělení České pojišťovny. Nejvíced škod hlásí Praha, pak Moravskoslezský kraj a Jihomoravský kraj. „Předpokládáme vyšší počet hlášení z pojištění motorových vozidel, majetku či úrazového pojištění do konce tohoto pracovního týdne,“ dodal.

Ledová kalamita v Česku:

Částky ještě porostou

Kooperativě kvůli ledové kalamitě lidé nahlásili 300 škod. Jejich celkovou výši mluvčí pojišťovny Milan Káňa odhadl na sedm milionů Kč. U pojištění majetku je to 70 škod za 1,5 milionu Kč. To je o desetinu více než v běžných dnech. Jde zejména o pády stromů, ale i škody z přepětí v elektrické síti a poškození elektroniky. „Zatím nám škody nehlásili velcí průmysloví klienti, u kterých očekáváme i škody z přerušení provozu z důvodu kolabující veřejné dopravy či přerušení dodávek elektrické energie,“ dodal.

Česká podnikatelská pojišťovna za úterý eviduje na vozidlech o 100 škod více proti běžnému průměru, což je růst o 30 procent. U škod na majetku jde řádově o desítky případů. „Značné škody očekáváme též na samotném elektrickém vedení, velké množství škod způsobily také větve a stromy, které nevydržely tíhu námrazy a popadaly do drátů,“ upozornila mluvčí pojišťovny Renata Čapková.

Ledovka začala komplikovat situaci v Česku v pondělí. Během večera a noci na úterý zkolabovala trolejová doprava na většině území Česka. Do normálu se situace stále nevrátila. Na silnicích takové problémy většinou nebyly.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz