3. prosince 2014 16:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Ledovka způsobila škody za desítky milionů, číslo ještě poroste

Na silnicích komplikuje dopravu ledovka, sníh i větve a stromy padající kvůli... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na silnicích komplikuje dopravu ledovka, sníh i větve a stromy padající kvůli... | foto: ČTK

PRAHA Tisíce škod za celkem desítky milionů korun nahlásili klienti pojišťoven v důsledku ledovky a námrazy, které postihly Česko v posledních dnech. Nejčastěji jde o menší nehody kvůli nedobrždění vozidel. V příštích dnech se čeká nárůst dalších majetkových a úrazových škod, a také pojistné události v průmyslovém pojištění kvůli přerušení provozu.

Pojišťovně Generali klienti v důsledku námrazy nahlásili přes 450 škod za celkem téměř 15 milionů Kč. Dominují škody na motorových vozidlech v důsledku nedobrždění, nedodržení bezpečné vzdálenosti a nepřizpůsobení rychlosti stavu a povaze vozovky, řekl mluvčí Generali Jiří Cívka. Průměrná škoda se pohybuje lehce nad hranicí 30 000 korun. V následujících dnech očekává hlášení škod z úrazového a odpovědnostního pojištění.

Ledová kalamita ve Rteníně na Chrudimsku
Rtenín na Chrudimsku, ledová kalamita
Kalamita v Přerově
Vlak v Drahotuších „zamrzl“ a dál už nejel.

„Nejvíce škod zůstává nahlášeno z pojištění motorových vozidel. Jde nyní celkem o 790 škod v řádech několika milionů korun,“ uvedl Jan Marek z tiskového oddělení České pojišťovny. Nejvíced škod hlásí Praha, pak Moravskoslezský kraj a Jihomoravský kraj. „Předpokládáme vyšší počet hlášení z pojištění motorových vozidel, majetku či úrazového pojištění do konce tohoto pracovního týdne,“ dodal.

Ledová kalamita v Česku:

Částky ještě porostou

Kooperativě kvůli ledové kalamitě lidé nahlásili 300 škod. Jejich celkovou výši mluvčí pojišťovny Milan Káňa odhadl na sedm milionů Kč. U pojištění majetku je to 70 škod za 1,5 milionu Kč. To je o desetinu více než v běžných dnech. Jde zejména o pády stromů, ale i škody z přepětí v elektrické síti a poškození elektroniky. „Zatím nám škody nehlásili velcí průmysloví klienti, u kterých očekáváme i škody z přerušení provozu z důvodu kolabující veřejné dopravy či přerušení dodávek elektrické energie,“ dodal.

Česká podnikatelská pojišťovna za úterý eviduje na vozidlech o 100 škod více proti běžnému průměru, což je růst o 30 procent. U škod na majetku jde řádově o desítky případů. „Značné škody očekáváme též na samotném elektrickém vedení, velké množství škod způsobily také větve a stromy, které nevydržely tíhu námrazy a popadaly do drátů,“ upozornila mluvčí pojišťovny Renata Čapková.

Ledovka začala komplikovat situaci v Česku v pondělí. Během večera a noci na úterý zkolabovala trolejová doprava na většině území Česka. Do normálu se situace stále nevrátila. Na silnicích takové problémy většinou nebyly.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!