14. srpna 2009 14:55 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pokud budou zaměstnanci SkyEurope chtít mzdu, firma dnes ukončí činnost

Letadlo SkyEurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letadlo SkyEurope | foto: Reprofoto

PRAHA Druhé největší aerolinky na pražském letišti se přiblížily na pokraj bankrotu. Firma SkyEurope dnes své zaměstnance v emailové zprávě poprosila, aby odsouhlasili odsunutí červencových mezd. Pokud to neudělají, správce provoz aerolinek ukončí. Informoval o tom server iDnes.

V hromadném e-mailu požádala manažerka lidských zdrojů SkyEurope Beatrix Kiss zaměstnance, aby kývli na to, že v úterý dostanou jen týden ze své červencové mzdy a zbytek do patnácti dnů.

"Pokud k tomu nedá většina lidí souhlas, správce bude přinucen ukončit provoz," napsala v mailu zaměstnancům. Ti mají čas se rozhodnout do 17. hodiny.

"Ztratili jsme schopnost garantovat cokoliv, dokud k nám nevstoupí investor," napsala Kiss. "Pokud budete návrh akceptovat, můžeme jistě získat další čas a možnost přežít. Tohle je naše poslední šance," cituje iDnes manažerku.

Nízkonákladové aerolinky jsou od svého vzniku ve ztrátě. Jejich problémy se letos prohloubily. Koncem června se souhlasem soudu vstoupila do režimu ochrany před věřiteli. Jediné, co nyní musí platit, jsou závazky vzniklé po tomto termínu.

Dnes se současně očekávala jiná významná zpráva ze Slovenska, kde firma sídlí. Ve tři odpoledne vypršelo ultimátum na zaplacení dluhů, které dalo aerolinkám letiště ve Vídni. Pokud SkyEurope nezaplatí, přestane o půlnoci Vídeň odbavovat její pasažéry.

V minulých týdnech měla letadla společnosti problémy s odletem několikrát. Například pařížské letiště Orly zadrželo stroj SkyEurope kvůli údajným dluhům za manipulační poplatky. Cestující v Praze zas museli dlouhé hodiny čekat na to, až aerolinky přistaví jiné letadlo. Jedno jim totiž kvůli poruše chybělo.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz