19. července 2009 15:36, aktualizováno  18:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Policie už vyšetřuje okolnosti pádu Tomi Tour, klienti se bouří

Turisté, kteří se v sobotu vrátili letadlem ČSA do Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté, kteří se v sobotu vrátili letadlem ČSA do Prahy | foto: Mediafax - Bohumil Červenka

PRAHA Policie sbírá a prošetřuje informace z médií a bude vyhodnocovat, zda nebyl spáchán nějaký trestný čin, řekla ke kauze Tomi Tour mluvčí kriminální služby Pavla Kopecká. Týká se to i chování delegátky při odjezdu turistů z dovolené zpět do České republiky.

Tomi Tour

Podle ministra vnitra Martina Peciny už někteří z klientů podali na kancelář spojenou s podnikatelem Václavem Fischerem trestní oznámení. "Policie už sbírá podklady, aby v pondělí mohla služba kriminální policie zahájit příslušné kroky," řekl České televizi.

Václav Fischer

Více než polovina z 3253 turistů, které zanechala v cizině zkrachovalá cestovní kancelář Tomi Tour, se od pátečního večera vrátila zpět do vlasti. Oznámila to slovenská Union poisťovna, u níž je Tomi Tour proti úpadku pojištěna a která návrat jejích klientů ze zahraničí zabezpečuje.

Jenže, někteří klienti Tomi Tour měli při cestě na letiště problémy, když po nich delegáti CK či přepravci chtěli za cestu na letiště peníze. V sobotu po nich delegáti Tomi Tour v Turecku vyžadovali zaplacení poplatku 30 eur na osobu, aby je odvezli autobusem na letiště, odkud měli letět zpět.

PŘEČTĚTE SI: Návod pro tisíce klientů Tomi Tour, jak získat zpět své peníze


Policie už vše sleduje: okolnostmi krachu Tomi Tour se začala  zabývat v sobotu, kdy už měla od lidí několik trestních oznámení. Podle nich se zájezdy prodávaly do poslední chvíle, a není tak vyloučeno, že šlo o podvod. Policie si vyžádala podklady a v pondělí se bude zabývat i smluvními vztahy, řekl ministr vnitra Martin Pecina.

Tomi Tour oznámila ukončení své činnosti v pátek vpodvečer.

O problémech Tomi Tour více čtěte v pondělním vydání deníku

Lidovky.cz, ČTK