23. srpna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Policie zastavila vyšetřování zpackané D47. Případ bude řešit inspekce

Zvlnění dálnice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zvlnění dálnice, ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Ředitelství silnic a dálnic se nechce smířit s odložením trestního oznámení, které podalo kvůli podezření z nedodání původně sjednaného stavebního materiálu na zvlněné úseky dálnice D47. Podá proto na vyšetřovatele stížnost ke Generální inspekci bezpečnostních sborů.

Podle ředitele organizace Davida Čermáka policie v tomto případě postupovala nestandardně, nevyslechla prý řadu lidí z ředitelství a v technických věcech si udělala názor pouze na základě materiálů dodaných stavební firmou Eurovia CS a technickým dozorem HBH Projekt.

Zpackaná stavba

Spor o vady na zhruba devítikilometrovém úseku dálnice vypukl loni, kdy ŘSD na zvlněných úsecích nechalo provést kontrolní vrty. Vozovka přitom pracuje neustále a její technický stav se zhoršuje.

Nově patrně přibude další rychlostní omezení na některých úsecích. Snížení rychlosti na dálnici z nynějších 80 kilometrů v hodině na 60 už doporučila policie, doplnil šéf ŘSD.

Policie podle ŘSD v odůvodnění rozhodnutí připustila, že stavební firma postavila stavbu s jinými vlastnostmi, než stanovila příslušná smlouva, a zároveň cenu účtovala podle původního rozpočtu. Přesto se ale trestný čin nestal, protože tuto stavbu převzal technický dozor, kterého ŘSD pro dohled nad stavbou najalo, uvedla v odůvodnění.

Projekční společnost HBH na zmíněných úsecích D47 kromě technického dozoru na stavbě, připravovalo pro ředitelství silnic celý stavební projekt a rovněž zpracovávalo i realizační dokumentaci pro stavební společnost.

Podobný princip, kdy jedna projekční společnost pracuje jak pro státního investora a stavitele, je podle Čermáka obvyklý nešvar z minulých let. Nyní si ale projektanti musí vybrat, zdali budou na konkrétní stavbě pracovat pro stát, nebo pro stavební firmu.

D47

Klikněte pro zvětšení.

Rozhodnutí o odložení případu podle Čermáka může ředitelství poškodit u arbitráží, které organizace s Eurovií kvůli D47 vede a které by měly k rozhodnutí pravděpodobně dospět v září. Formálně sice pozici ředitelství nezhoršuje, rozhodci nemají na tento verdikt brát potaz, logické ale je, že zhotovitel bude právě tímto rozhodnutím argumentovat.

Lidovky.cz, ČTK