3. srpna 2011 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Polskou dálnici dostaví místo Číňanů česká firma

Nově otevřený úsek dálnice D1. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nově otevřený úsek dálnice D1. | foto: ČTK

VARŠAVA Jeden z dálničních úseků mezi Varšavou a Lodží, ze kterých před časem dostala výpověď čínská firma Covec, bude stavět konsorcium, jehož součástí je česká firma Bögl a Krýsl. Informoval o tom polský web wyborcza.biz. Dohoda byla podepsána v pondělí, hodnota kontraktu je 756 milionů zlotých (asi 4,6 miliardy korun).

Polsko chce dokončit dálnici, spojující hlavní město Varšavu s třetím největším polským městem Lodží, do léta příštího roku. Další třicetikilometrový úsek, který stavěla čínská firma, po dohodě podepsané minulý týden dostaví podle serveru iHned.cz polsko-německé konsorcium firem Eurovia a Warbud.

ČTĚTE VÍCE:

Výběrové řízení na stavbu dvou úseků vznikající dálnice A2 vyhrála čínská firma Covec v roce 2009. Její nabídka v hodnotě 1,3 miliardy zlotých (7,9 miliardy korun) byla až o několik desítek procent nižší, než s jakou přišla konkurence. Letos na jaře se ale stavební práce zastavily, Covec neplatil subdodavatelům.

Před několika týdny proto dostal ze stavby výpověď a polsko-české konsorcium firem Dolnoślaskie Surowce Skalne (DSS) a Bögl a Krýsl polské ředitelství silnic a dálnic pozvalo k exkluzivnímu jednání o dokončení stavby 20kilometrového úseku dálnice.

Česká stavební firma Bögl a Krýsl letos uspěla například v tendru na stavbu dálnice na Slovensku. Se slovenským Váhostavem-SK u Levoče postaví devět kilometrů dlouhý úsek dálnice.

V Polsku již staví mimo jiné obchvat Zerardówa, což je napojení na dálnici A1, a dále obchvat Jastrzebie. O firmě se média zmiňovala také v souvislosti s vyšetřováním případu železničního neštěstí ve Studénce, kde byl podnik jedním ze subdodavatelů. V kauze zatím žádný rozsudek nepadl.

Polská vláda chce, aby se po dálnici dalo jezdit příští rok začátkem června, kdy v Polsku a na Ukrajině začne mistrovství Evropy ve fotbale. Dálnice A2 má propojit Varšavu s německou hranicí, vede také přes Poznaň, jedno z pořadatelských měst.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.