26. dubna 2015 17:25 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Poplatek za přejezd do Walesu? Spíš výpalné. Kilometr je za 150 korun

Severn Bridge spojuje Anglii a Wales.  Cesta po 1600 metrů dlouhém mostě vyjde... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Severn Bridge spojuje Anglii a Wales. Cesta po 1600 metrů dlouhém mostě vyjde... | foto: Shutterstock

CARDIFF Podle serveru WalesOnline je jednou z nejdražších silnic světa ta, která vede po Severn Bridge. Po šestnáct set metrů dlouhém mostě přejede ročně 25 milionů aut z Anglie do Walesu a opačným směrem. Za kilometr jízdy tam řidiči osobních automobilů zaplatí na mýtném čtyři libry (152 korun).

Waleský web to konstatuje s notnou dávkou zatrpklosti. Podle něj nepomáhají rozhořčené a neutuchající protesty místních. Někteří z nich o výši mýtného hovoří v nadsázce dokonce jako o výpalném.

Již před deseti lety rozjel John Warman, liberálnědemokratický radní z Neath Port Talbot, akci nazvanou Kampaň proti poplatkům na Severnu.

ČTĚTE TAKÉ:

Ale dodnes nebyl s malou skupinkou spolupracovníků úspěšný. A to i přesto, že poměrně přesvědčivě doložil, že kvůli finanční závoře na mostě trpí i waleská ekonomika.

Warman své tvrzení opřel kromě jiného o skutečnost, že se mnohé firmy kvůli mýtnému přestěhovaly na anglickou stranu.

Liberální demokraté nyní slibují, že pokud uspějí v nadcházejících volbách do parlamentu, jedním z jejich prvních kroků bude zrušení mýtného.

NEJDRAŽŠÍ KILOMETRY

Server WalesOnline.co.uk sestavil žebříček nejdražších placených úseků páteřních komunikací na světě v přepočtu na kilometr. Většinou jde o mosty. 

Pro srovnání je doplněna i zatím jediná placená dálnice v Anglii:

  • 1. most Severn (Wales–Anglie) 152 korun
  • 2. most Akaši–Kaikjó (Japonsko) 120 korun
  • 3. tunel Mont Blanc (Francie–Itálie) 105 korun
  • 4. most Verrazano–Narrows (USA) 89 korun
  • 5. most Konfederace (Kanada) 73 korun
  • 6. most Storebaelt (Dánsko) 54 korun
  • 7. Second Severn Crossing (Wales–Anglie) 48 korun
  • 8. dálnice M6 (Anglie) 4,6 koruny

Kdysi se za přejezd mostu osobním autem platilo pět liber, od počátku letošního roku však vlastník mostu, firma Severn River Crossing, poplatek zdvihl z loňských 6,40 na 6,50 libry.

Mnozí se nyní děsí, že se při tempu, jakým poplatky rok co rok stoupají, dočkají dne, kdy budou nuceni zaplatit deset liber. Pramalou útěchou jim může být to, že se platí jen za jednu cestu – západním směrem.

Hodně draho je i v Japonsku na 3911 metrů dlouhém mostě Akaši–Kaikjó v prefektuře Kobe. Přejezd mostu stojícího v seismicky nestabilní oblasti vyjde na 2300 japonských jenů (483 korun), kilometr jízdy tak přijde v přepočtu zhruba na 120 korun. Denně přes most přejede přibližně 23 tisíc aut.

Nákladná je i cesta 11,6 kilometru dlouhým tunelem pod Mont Blankem spojujícím Francii a Itálii. Kilometr jízdy vyjde v přepočtu na 105 korun.

Jedna cesta stojí na „italské straně“ 44,2 eura, zpáteční pak 55,2 eura. Na „francouzské straně“ se mírně liší – 43,5 eura, respektive 54,3 eura.

Mostovka s dvanácti pruhy

Jen o něco levnější je kilometr jízdy na visutém mostě Verrazano–Narrows ve Spojených státech (89 korun).

Po dokončení měla stavba nejdelší rozpětí mostního pole (1298 metrů) ze všech visutých mostů na světě. Jeho celková délka je 4176 metrů. Spojuje newyorské městské části Staten Island a Brooklyn. Denně přejede po dvoupatrové mostovce s 12 pruhy více než 200 tisíc automobilů.

Téměř třináct kilometrů dlouhý most Konfederace v Kanadě použijí denně čtyři tisíce motoristů. Za tisíc metrů jízdy po něm zaplatí v přepočtu 73 korun.

Jaroslav Matějka

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz