2. dubna 2009 15:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Porsche z Plzně zamíří opět do Vratislavi

Tramvaj 16T z plzeňské Škodovky v ulicích polské Vratislavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj 16T z plzeňské Škodovky v ulicích polské Vratislavi. | foto: Škoda Transportation

PLZEŇ Zakázku za zhruba dvě miliardy korun uzavřela dnes plzeňská Škoda Transportation s magistrátem polské Vratislavi. Do čtvrtého největšího města v Polsku tak plzeňský podnik dodá do roku 2012 celkem 28 obousměrných tramvají typu Škoda 19T. Ve městě už jezdí 17 obdobných tramvají typu 16T s designem Porsche v jednosměrném provedení.

Informoval o tom Miroslav Novák, mediální zástupce holdingu Škoda.

"První tramvaj dorazí do Vratislavi začátkem roku 2011, poslední začátkem roku 2012. Nové tramvaje budou provozovány v rámci vratislavského systému Tramvaj Plus," uvedl. Tento projekt řeší podle Nováka spojení nového stadionu, na kterém se budou v roce 2012 odehrávat fotbalové zápasy mistrovství Evropy, se vzdálenými okrajovými částmi města.

Nyní vratislavský městský dopravní podnik provozuje ve městě s více než 630.000 obyvateli 17 obdobných tramvají typu 16T s designem Porsche v jednosměrném provedení. Nové tramvaje, které pro Polsko Škodovka vyrobí, budou pětičlánkové nízkopodlažní obousměrné. Kabina řidiče je v nich plně klimatizována a vybavena kamerami na snímání exteriéru i interiéru vozidla.

Tramvaj má dále tempomat, který umožní držet zvolenou rychlost vozu. Řídicí počítač dokáže také vhodně přizpůsobit rychlost při jízdě v oblouku, respektive při jízdě ze svahu.

Nové tramvaje se kromě rozdílu v obousměrnosti budou lišit ještě barevným řešením vnitřku vozidla a pantografem umístěným nad středním článkem.


Nové tramvaje Škoda, přezdívané Porsche, nevyhovují dopravcům.

Tramvaj Škoda ELEKTRA 13 T v provedení pro Brno

"Tramvaje plzeňského výrobce mají charakteristický moderní design čela, který navíc umožňuje absorbovat náraz při nehodě. Komfortní cestování bude zaručeno moderním systémem řízení i pohodlným interiérem tramvaje s klimatizací prostoru pro cestující," dodal Novák.

Díky sníženému nástupu ve výšce 350 milimetrů nad úrovní koleje mohou cestovat tramvají Škoda 19T i lidé upoutaní na invalidní vozík. Nástup jim usnadní speciální elektrická výsuvná plošina.

V oddíle pro cestující budou jako novinka umístěny dva LCD oboustranné informační panely a klimatizace. Finální barevné řešení vozidla bude zveřejněno v květnu.

Lidovky.cz, ČTK