27. května 2015 14:50 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Porucha paralyzovala nebe nad Belgií. Letadla nepřistávala, ani neodlétala

Letiště. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště. Ilustrační foto. | foto: Istanbul Airshow

BRUSEL Porucha v centru řízení letového provozu dnes paralyzovala leteckou dopravu v Belgii, žádná letadla po několik hodin nepřistávala a ani neodlétala. Podle evropské organizace pro bezpečnost leteckého provozu Eurocontrol budou hlavní výluky trvat nejméně do půl šesté večer.

Bruselské letiště již nicméně postupně obnovuje provoz, řada spojů byla ale i nadále odřeknuta.

Mluvčí pražského letiště Marika Janoušková ve středu po poledni sdělila, že kvůli situaci v Belgii už byl zrušen spoj společnosti Brussels Airlines, který měl do Prahy přiletět v 11 hodin a zpět odlétat o půl hodiny později. Podle webu letiště je také zrušena odpolední linka nízkonákladové společnosti Ryanair z Charleroi u Bruselu do Prahy a zpět. 

Z Bruselu nepřiletěl ani polední spoj Českých aerolinií, ale jeho let do belgické metropole plánovaný na 17.40 je již podle webu pražského letiště odbavován. Bruselské letiště přílet tohoto stroje z Prahy očekává v 19.10, tedy podle letového řádu.

Všechna letiště v Belgii kvůli elektrické poruše v národní agentuře pro kontrolu leteckého provozu Belgocontrol pozastavila starty a přistání. I když se předpokládá, že provoz se po 17.30 obnoví, do původního stavu se zřejmě situace nevrátí dříve než pozdě večer.

„Nemůžeme pracovat, monitory nefungují,“ popsal situaci v Belgocontrol její mluvčí Dominique Dehaene. Podle mluvčího bruselského letiště bylo odkloněno na jiná letiště 40 letadel a 109 letů bylo zrušeno.

Společnost Eurocontrol oznámila, že všechny systémy agentury Belgocontrol, tedy radary a komunikační programy budou restartovány.

Kromě Bruselu jsou podle AFP postižena i letiště v Charleroi, kam létají především nízkonákladové aerolinky, a letiště v Antverpách i Ostende. Porucha neovlivňuje letadla, která nad Belgií přelétávají ve výšce větší než 7 500 metrů.

Turistické prohlídky pro uvízlé

Jakmile byla porucha oznámena, začala mimořádná operace a všechna letadla, která byla v blízkosti belgických letišť, dostala povolení přistát. Ostatní byla přesměrována na letiště v sousedních zemích, zejména do Hamburku, Lucemburku, Paříže a Lille. Letadla, která už byla připravena ke startu, k němu konečné povolení nedostala.

Společnost Brussels Airlines otevřela krizové centrum, které organizuje náhradní autobusovou dopravu k nejbližšímu letišti v sousedních zemích.

Bruselské letiště uvedlo, že potíže se dotkly 20 tisíc cestujících. Pro pasažéry, kteří na letišti uvízli, správa vzdušného přístavu zorganizovala turistické prohlídky belgické metropole.

Na internetu se Belgocontrol kvůli potížím stal terčem kritiky, ale i vtipálků, kteří komplikace berou s úsměvem. Ti zveřejňují snímky příčin, které podle nich za zastavení provozu mohou. Nechybí tak například kafe rozlité do klávesnice, vytažený kabel ze zásuvky či zásah čaroděje Gandalfa z Pána prstenů. Své služby s dodávkami elektrické energie mezitím letovým kontrolorům nabídl i Darth Vader z fiktivního světa Star Wars.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!