30. října 2013 14:02 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Porucha zastavila první vlaky pod Bosporem. Lidé šli po kolejích pěšky

Podmořský železniční tunel v Istanbulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podmořský železniční tunel v Istanbulu. | foto: ČTK/AP

ISTANBUL Provoz v podmořském železničním tunelu v Istanbulu zastavila jen den po jeho slavnostním otevření porucha. Během ranní dopravní špičky vypadl v tunelu proud a cestující museli vystoupit ze stojících souprav a dojít část cesty po kolejích pěšky. Po krátké době byl provoz opět obnoven.

K výpadku elektřiny došlo podle tureckého deníku Hürriyet asi kolem 08:00 místního času, tedy v době, kdy tunelem spojujícím evropskou a asijskou část Istanbulu cestovaly tisíce lidí. Z fotografií je patrné, že pasažéři museli z vlaků vystoupit a pokračovat v cestě pěšky. Nyní už provoz v tunelu Marmaray běží zase bez potíží.

Turecko tunel dlouhý zhruba 16 kilometrů otevřelo s velkou pompou v úterý. Se stavbou za 5,5 miliardy lir (51,8 miliardy korun) se začalo v roce 2005 a projekt byl výkladní skříní současné vlády premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Tunel pod Bosporskou úžinou má snížit automobilový provoz v Istanbulu o 20 procent. Odhaduje se, že denně by jím mohly vlaky přepravit asi 1,5 milionu lidí.

Lidovky.cz, ČTK