28. června 2012 8:27, aktualizováno  10:14 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Zloději poškodili kabel. Vlaky na trati Plzeň-Cheb stojí

Vlak- ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak- ilustrační foto. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PLZEŇ Kvůli poškození optického kabelu dálkového ovládání se dnes opět zastavily vlaky na železniční trati mezi Plzní a Chebem. Tento týden je to už podruhé, co porucha na kabelu, jímž se dálkově automaticky ovládá celá trať, provoz zastavila. Poškození kabelu mají nyní na svědomí pravděpodobně zloději, kteří u dráhy kradou kabely.

Na odstranění závady se pracuje, do práce se museli tento týden už podruhé vrátit do stanic výpravčí, kteří dopravu řídí postaru, řekl ve čtvrtek mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla.

Porucha ovlivní 20 spojů

Zhruba od 04:00 se pracuje na odstranění poruchy na trati mezi zastávkami Plzeň - Křimice a Lipová u Chebu. Podle webu Českých drah se porucha dotkne v tuto chvíli téměř dvacítky spojů, včetně několika rychlíků. Provoz z Plzně do Chebu je zastaven, náhradní dopravu zajišťují autobusy.

ČTĚTE TAKÉ:

Dopravu na trati zastavila a na několik hodin omezila porucha optického kabelu už v pondělí. Tehdy se kvůli poruše napájecího kabelu v kabelové šachtě v Plzni na Jižním Předměstí přepálil optický kabel. Jeho prostřednictvím je trať až do Chebu ovládána z dálkového pracoviště řízení provozu.

Vracejí se výpravčí

Dnes se optický kabel porušil zřejmě při pokusu o krádež dalších kabelů. Znamená to například, že nefunguje automatické ovládání železničních přejezdů nebo návěstidla na trati. Do služby se proto na stanice po trati dočasně vracejí výpravčí, kteří budou provoz řídit postaru a vlaky si předávat ze stanice do stanice.

"To je Achillova pata dálkového řízení všude na světě. Je to v podstatě bezchybný a spolehlivý systém, automatizovaný pomocí počítačů, vylučuje to chybu lidského faktoru. Pokud dojde k nějaké takové závadě, jsou nastavené různé postupy a předpisy," řekl v pondělí o automatickém dálkovém řízení provozu Halla.

České dráhy se s krádežemi kabelů potýkají často. Například jenom v Olomouckém kraji tento měsíc zloději kovů vyřadili z provozu nejméně tři vlakové přejezdy.

Kabely se kradou i v Německu

Více než stovka vlaků se ve středu opozdila na frekventované trati mezi Hamburkem a Hannoverem na severu Německa kvůli krádeži kabelů z elektrických sloupů a signalizačních systémů. Podle německé policie bylo ukradeno kolem 50 kabelů z mědi, jejíž výkupní cena v současnosti dosahuje vrcholu.

Provoz na klíčové trati musel být v noci na středu zastaven na téměř osm hodin v obou směrech. Elektrické rozvody chyběly na dvoukilometrovém úseku. Vlaky tak nabraly značná zpoždění, uvedla policie.

Společnost Deutsche Bahn v posledních letech pozoruje zvýšení počtu krádeží kovů a kabelů na železnici.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz