Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Poslední český remorkér převzal stát. Vodní silák bude dál zachraňovat lodě

Remorkér Beskydy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Remorkér Beskydy. | foto: Lidovky.cz

LOVOSICE Český stát v pátek v severočeských Lovosicích převzal od soukromého vlastníka kolesový remorkér Beskydy. Technický skvost, který se letos stal kulturní památkou, bude nadále sloužit na vodě, ale vstoupit na palubu bude moci i veřejnost.

Kolesový motorový remorkér původní české konstrukce byl vyroben v roce 1956. Dokáže vyprošťovat uvízlé lodě nebo je vléct, když je na Labi příliš nízká hladina vody.

Za šedesátileté plavidlo Ředitelství vodních cest (ŘVC) zaplatilo společnosti EVD 9,5 milionu bez DPH. „Náklady na údržbu a další investice jsou značné na to, aby to financoval soukromník, proto jsem se rozhodli jedinečné plavidlo koupit,“ řekl ředitel ŘVC Lubomír Fojtů.

Roční náklady na provoz jsou zhruba čtyři miliony korun. Stát chce teď remorkér doplnit o moderní radar, aby mohl stroj vyjíždět i během mlhy a špatného počasí. Přibude také zařízení pro snazší průjezd oblouky. Náklady odhaduje ŘVC na deset milionů korun.

Remorkér s kolesem na zádi je dlouhý 57 metrů a široký 9,4 metru. Mnohokrát pomohl s vyprošťováním lodí. Poslední velký zásah si připsal na jaře, kdy zpod mostu v Drážďanech vytáhl loď EVD. „Právě při takových mimořádných událostech jsou Beskydy nenahraditelné,“ poznamenal Fojtů.

Rekonstrukce remorkéru Beskydy v roce 2013.
Rekonstrukce remorkéru Beskydy v roce 2013.

Osvědčil se také při povodních v roce 2002 i v roce 2013. Teď bude sloužit na celé labsko-vltavské cestě. Kotvit bude nadále trvale v Děčíně, protože právě poslední úsek Labe před státní hranicí je pro lodní dopravu nejsložitější.

Výhodou remorkéru je nízký ponor, na cestu se tak může vydat i při velmi nízkém stavu vody. Podívat se na technickou památku bude moci veřejnosti poprvé 17. listopadu, kdy pořádá ministerstvo dopravy den otevřených dveří. „Plavidlo bude v Praze kotvit pod budovou ministerstva,“ uvedl Fojtů.

Beskydy zkonstruovali odborníci v Mělníku. Celkem bylo takových remorkérů postaveno dvanáct. Pomáhaly těžce naloženým soulodím překonat obtížné úseky českých vod. V ČR zbyl jediný. Ostatní lodě stejného typu byly sešrotovány už za socialismu.

Vlečná plavba se používala jako hlavní způsob dopravy po řece do 60. až 70. let minulého století. Pak se přešlo na tlačné remorkéry s vanami a v 90. letech na motorové nákladní lodě. Návrh na prohlášení remorkéru Beskydy památkou byl podán nejen pro jeho jedinečnost, ale i pro strojní a další prvky, které připomínají doby starých lodí, jako je lodní telegraf nebo klasické kormidelní kolo.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Dagmar Havlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Dagmar Havlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Dagmar Havlová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!