Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

‚Mýtné pro cizince?‘ Rakousko podá proti německému zpoplatnění dálnic žalobu

Německá dálnice – ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá dálnice – ilustrační foto. | foto: Shutterstock

BERLÍN Spolková rada, ve které zasedají zástupci vlád jednotlivých německých zemí, v pátek dala zelenou zpoplatnění německých dálnic pro osobní auta. Neuplatnila totiž právo námitky, které by zavedení mýtného mohlo výrazně zkomplikovat. Mýtné, které kritizuje několik evropských zemí včetně České republiky se má začít vybírat v roce 2019. Rakouský ministr dopravy oznámil, že Rakousko podá žalobu u Soudního dvora EU.

Proti zpoplatnění německých dálnic pro osobní auta, kterému dnes dala zelenou německá Spolková rada, podá Rakousko žalobu u Soudního dvora EU. Podle agentury APA to oznámil rakouský ministr dopravy Jörg Leichtfried.

Zavedení mýtného kritizuje řada evropských zemí, především těch, které s Německem sousedí. Do jejich čela se postavilo právě Rakousko. Leichtfried dnes chystaný německý krok označil za „mýtné pro cizince“, které je v rozporu s právem EU.

Český premiér Bohuslav Sobotka už dříve uvedl, že by se k případné žalobě mohlo Česko připojit, pokud pro to budou dostatečné argumenty.

Zpoplatnění má zelenou i od Spolkové rady

O zpoplatnění dálnic pro osobní auta minulý týden rozhodl Spolkový sněm hlasy velké koalice konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů. Plán ale narazil na kritiku ve Spolkové radě, kde se zástupci některých spolkových zemí obávali především dopadů na příhraniční obchod a spolupráci. Trojice výborů Spolkové rady se proto u jedné ze dvou novel, do nichž je mýtné vtěleno, vyslovila pro uplatnění práva námitky a svolání zprostředkovacího výboru.

Plénum Spolkové rady ale v pátek tento návrh nepodpořilo, a mýtnému pro osobní vozy tak už v Německu nestojí nic v cestě. Na evropské úrovni se ale ještě může stát předmětem právních sporů. O žalobě uvažuje především Rakousko, Česko by se k ní mohlo připojit.

Pokud by Spolková rada rozhodla opačně, musel by být svolán zprostředkovací výbor složený ze zástupců Spolkového sněmu i Spolkové rady, který by hledal kompromisní řešení. Jednání zprostředkovacího výboru není časově omezeno, a mohlo se tak protáhnout na několik měsíců, což mohlo ohrozit mýtné jako takové.

V září se totiž uskuteční volby do Spolkového sněmu a není vůbec jisté, že by se v něm pak pro návrh znovu našla většina. Plán je sice srdeční záležitostí Křesťanskosociální unie (CSU), ale jak řada poslanců sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU), tak sociální demokracie dávala najevo, že z něj nikterak nadšená není, a hlasovala pro něj především z toho důvodu, že je součástí koaliční smlouvy.

Schválený návrh, který Česko považuje za diskriminační, počítá s tím, že dálniční poplatky budou fakticky platit jen zahraniční řidiči. Majitelé aut registrovaných v Německu mýtné sice také zaplatí, posléze se jim ale o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel; majitelé nejekologičtějších aut s velmi nízkými emisemi získají dokonce větší úlevu, než kolik zaplatí na poplatcích.

Výše mýtného se bude lišit v závislosti na objemu motoru a množství produkovaných emisí. Desetidenní poplatek se bude pohybovat v rozmezí od 2,5 eura do 25 eur (68 až 676 korun), dvouměsíční od sedmi do 50 eur (189 až 1351 korun). Nejdražší roční mýtné bude 130 eur (3513 korun).

Českého řidiče vlastnícího vůz Škoda Octavia, který splňuje ekologickou normu Euro 4 a má naftový motor o objemu dva litry, roční mýtné přijde na 100 eur, dvouměsíční na 40 eur a desetidenní na 20 eur (2702, 1081 a 540 korun).

Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

Letoškem definitivně končí papírové dálniční známky (na obrázku). Nahradí je elektronické. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Letoškem definitivně končí papírové dálniční známky (na obrázku). Nahradí je elektronické. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

Letoškem definitivně končí papírové dálniční známky (na obrázku). Nahradí je elektronické. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...