3. září 2016 13:55 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Poslední úsek dálnice D8 se otevře v prosinci

Ministr dopravy Dan Ťok u rozestavěné dálnice D8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok u rozestavěné dálnice D8. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Poslední nedodělaný úsek dálnice D8 přes České středohoří bude zprovozněn podle plánu, tedy v polovině prosince, řekl v sobotu na Dni otevřených dveří ministr dopravy Dan Ťok (za ANO). Otevření D8 je naplánováno na 17. prosince.

Podle ministra bude poslední úsek v prosinci nejen dokončen, ale budou na něj moci vyjet i auta. „Bude otevřena pro motoristy. Já říkám, že bude zprovozněna. Samozřejmě budou potom probíhat další dokončovací práce, testovací práce, ale bude tady plný provoz,“ řekl Ťok.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podle generálního ředitele Jana Kroupy pracuje na všech podkladech důležitých pro předčasné povolení užívání stavby. „Povolení vydávají správní orgány, správní orgány jsou nezávislé a samozřejmě ve správním řízení se může stát cokoliv. My se samozřejmě snažíme v předstihu veškeré věci eliminovat, dávat dohromady vše, co správní orgány budou potřebovat, co vyžadují,“ doplnil Kroupa.

Sesuv, který poničil před více než třemi lety rozestavěnou dálnici u Litochovic, je podle Kroupy prakticky odstraněný. Stavbaři teď řeší menší technické problémy. „Že by tam ale byl nějaký problém ve smyslu toho, že bychom to nedokázali dokončit nebo že by se prodloužil časový harmonogram, to určitě ne,“ dodal Kroupa.

Trasa dálnice vede územím, které geologové označili za nestabilní. Kromě místa, kde se sesunul svah, řešilo ŘSD potíže i na dalším úseku. Za viníka sesuvu označil ministr už dříve Lom Dobkovičky. Státní organizace ŘSD a Správa železniční dopravní cesty podaly na firmu Kámen Zbraslav, která je majitelem lomu, žalobu počátkem června. Stát při tom vychází ze znaleckého posudku, který za viníka sesuvu označil právě kamenolom. Podle Ťoka stát s firmou jedná. „My bychom rádi našli kompromisní řešení, abychom se nemuseli soudit,“ doplnil Ťok.

Variantou je podle ministerstva mimosoudní vyrovnání. „O to se právě snažíme v těch mimosoudních dohodách. Mně by se nejvíc líbilo, kdyby stát ten lom vykoupil, asanoval ho, ukončil těžbu a třeba ho využil pro rekreaci,“ dodal Ťok.

ŘSD dnes veřejnosti otevřelo část nedokončeného úseku. Asi na tříkilometrový úsek od Bílinky mohli lidé vyjet na kolech nebo bruslích. Přístupný byl také tunel Radejčín. Na dálnici dorazily tisíce lidí.

ČTK

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.