7. srpna 2009 14:26 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pospícháte na letiště? V Japonsku vás svezou luxusním vrtulníkem

Vrtulník Hermes | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrtulník Hermes | foto: Reuters

TOKIO Lidé spěchající z centra japonské metropole Tokia na mezinárodní letiště Narita budou mít brzy možnost najmout si vrtulník luxusní značky Hermes. Pak jim cesta potrvá pouhých 30 minut, oproti nynější hodině a půl jízdy autem, píše agentura Reuters.

Narita je po Hanedě druhým nejvytíženějším letištěm v Japonsku. Leží asi 70 kilometrů východně od centra Tokia.

Služby luxusní helikoptéry létající mezi střechou výškové budovy ve čtvrti Akasaka v centru Tokia a letištěm Narita rozjíždí japonský developer nemovitostí Mori Building. Kromě toho, že pomůže zkrátit čas cestování, umožní pokochat se shora pohledem na Tokio z luxusních sedadel potažených sytě hnědou telecí kůží. Těmi se pyšní model EC135 za deset milionů dolarů (180 milionů korun).


Stroj, který začne létat 16. září, pobere čtyři pasažéry, a je schopen uskutečnit až 22 letů denně. Je to první vrtulník Hermes v Japonsku a je součástí letky civilních helikoptér vyráběných celosvětovým výrobcem vrtulníků Eurocopter Group, které budu tuto službu provozovat. EC135 bude létat mezi Akasakou a heliportem Sakura nedaleko Narity, odkud cestující přepraví na letiště limuzína.

Nová služba pochopitelně nebude nejlevnější. Uspěchaní zájemci zaplatí za jednosměrný let 75.000 jenů (asi 14.200 korun). "Tato služba je pro čelné byznysmany, kteří si chtějí koupit čas," uvedla mluvčí firmy Mori Building Kjóko Morisawaová. "Obávám se ale, že na palubě nebude nabízeno žádné občerstvení," dodala.