20. srpna 2014 12:29 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pošta bude vymáhat pokuty černých pasažérů za 700 milionů

Kontrola jízdenek v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kontrola jízdenek v Praze. | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká pošta bude vymáhat nezaplacené pokuty u více než stovky tisíc černých pasažérů pražské hromadné dopravy. Finanční závazky z let 2012 a 2013 odkoupila od dopravního podniku v Praze společnost Fidentia, ta se nyní dohodla s Českou poštou. Jde o pohledávky v hodnotě 700 milionů korun.

Česká pošta se pustila do vymáhání pohledávek. Státní firma za společnosti Fidentia osloví černé pasažéry pražského dopravního podniku.

Mluvčí pošty Ivo Mravinac uvedl, že celková částka je téměř 700 milionů korun. Jde o pokuty z let 2012 a 2013. Její lidé osloví dlužníky v několika vlnách prostřednictvím služby DINO.

Není to první byznys, který se netýká hlavního poslání České pošty. Podle informací LN dokonce firma uvažovala o doručování léků na předpis, od tohoto plánu však ustoupila.

ČTĚTE TAKÉ:

První várku dopisů téměř 11 tisícům dlužníkům rozešle pošta ve čtvrtek. Dluh můžou zaplatit na pobočce, nebo si dohodnout splátkový kalendář.

Pokud dlužník dluh uzná a rozhodne se ho zaplatit, sníží se o 500 korun. Zároveň nemusí zaplatit úroky za dobu existence dluhu. U většiny pohledávek přistoupila Fidentia k soudnímu vymáhání.

Pokud dlužníci přistoupí na nabídku služby DINO, vyhnou se možné exekuci, protože věřitel soudní řízení zastaví. Za zaplacený dluh získá Česká pošta odměnu. „Modelový příklad, dluh činil tisíc korun, pošta dostane dvě stě,“ přiblížil mluvčí Mravinac.

Úspěšná spolupráce s rozhlasem

Od roku 2012 už DINO České pošty řešilo stovky tisíc pohledávek.

Úspěšné bylo například při zakázce pro Český rozhlas na podzim loňského roku, kdy z 12 tisíc oslovených domácností, které dlužily za zákonnou platbu rozhlasového poplatku, svůj dluh uhradila polovina z nich.

Ve vymáhání pro rozhlas pokračuje i letos. DINO nabývá na významu od letošního července, kdy si advokáti nemohou účtovat za řešení dluhů vyšší ceny a přestává být pro ně zajímavé vymáhání drobných částek od velkého počtu dlužníků.

Lidovky.cz, ČTK