14. března 2014 14:37, aktualizováno  15:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Potvrzeno. Do Kvasin půjdou německé miliardy na výrobu teréňáků

Automobilka Škoda Auto v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila 11. listopadu sériovou výrobu modernizovaného modelu Yeti.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka Škoda Auto v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila 11. listopadu sériovou výrobu modernizovaného modelu Yeti. | foto: ČTK

WOLFSBURG Vedení koncernu Volkswagen, do kterého patří i tuzemská automobilka Škoda Auto, potvrdila, že nový terrénní vůz se bude vyrábět v závodě v Kvasinách na Rychnovsku. Výroba vozu dá vzniknout stovkám pracovních míst, investice budou v řádu miliard korun. V sídle koncernu ve Wolfsburgu se setkala delegace premiéra Bohuslava Sobotky s šéfem VW Martinem Winterkornem.

Winterkorn na tiskové konferenci pochválil spolupráci Škody Auto s koncernem Volkswagen v uplynulých 23 letech. Prohlásil, že od převzetí mladoboleslavské automobilky německým investorem se výrazně rozšířil počet modelů Škody, která má nyní mnohem pestřejší nabídku než v minulosti.

"A proto nás těší, že můžeme dnes oznámit, že Škoda svoji modelovou paletu dále rozšíří," řekl Winterkorn k plánované výrobě v Kvasinách.

Sobotka ocenil dosavadní investice Volkswagenu do Škody a označil jejich spolupráci za úspěšný příběh. "Především mě těší dnešní ujištění o tom, že dojde k dalšímu rozvoji výroby v závodu Kvasiny," řekl premiér. "Nový model znamená nové investice a nová pracovní místa."

Přednost před Španělskem

Přesnou hodnotu investice a vytvořených pracovních míst Winterkorn nesdělil, neupřesnil ani, jaký model bude Škoda v Kvasinách vyrábět. Některé zdroje ale už v minulosti spekulovaly, že by automobilka v závodě měla vyrábět model sportovně užitkového vozu pracovním názvem Snowman.

Velké terénní SUV, jež by mělo mít i třetí řadu sedadel umožňující až sedm míst, by mělo doplnit již vyráběný model Yeti. Příbuzným automobilem má být chystaný Volkswagen CrossBlue.

V Kvasinách se vyrábí model Yeti. Podívejte se na jeho novou tvář:

Při rozhodování koncernu Volkswagen o umístění výroby nového auta dostal závod v Kvasinách přednost před závodem Seatu ve Španělsku. "Kořeny společnosti Škoda Auto jsou v srdci České republiky a tím v jednom z nejstarších průmyslových center Evropy s celosvětově uznávaným řemeslným a strojařským umem. S těmito schopnostmi přispěl náš personál rozhodující mírou k úspěchu podniku," uvedl předseda představenstva Škody Auto Winfried Vahland.

O získání výroby nového vozu do Kvasin se snažila také odborová organizace automobilky Kovo. "Jedná se o krok správným směrem, který povede k posílení konkurenceschopnosti firmy a zajištění dlouhodobé zaměstnanosti v našich závodech," uvedl předseda odborů Jaroslav Povšík.

ČTĚTE TAKÉ:

Škoda v současnosti v Kvasinách vyrábí modely Superb, Yeti a Roomster. Ročně závod s 4500 zaměstnanci vyrobí přes 150 tisíc vozů.

Škoda Auto, která nyní vyrábí sedm modelových řad, v České republice zaměstnává přibližně 25 tisíc lidí, dalších sto tisíc pracuje u dodavatelů automobilky. Loni společnosti klesl provozní zisk o 26,7 procenta na 522 milionů eur (14,3 miliardy korun). Tržby se snížily o 1,1 procenta na 10,32 miliardy eur (282,4 miliardy korun).

Největší zaměstnavatel

Podle ředitele královéhradeckého krajského úřadu práce Martina Horáka by případná investice automobilky významně přispěla ke snížení nezaměstnanosti nejen na Rychnovsku, ale v celém širším regionu.

Závody Vrchlabí a Kvasiny mají asi 5500 zaměstnanců a Škoda je tím v hradeckém kraji největším zaměstnavatelem. Nezaměstnanost na Rychnovsku nyní činí 6,1 procenta, bez práce tam je 3400 lidí. V hradeckém kraji nemá práci 29 tisíc lidí a nezaměstnanost je 7,7 procenta.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?