Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Vedení Českých drah se otřáslo, končí dva manažeři. Nového šéfa má i prestižní okruh ve Velimi

Vlak RegioPanter od Škody Transportation na zkušebním okruhu ve Velimi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak RegioPanter od Škody Transportation na zkušebním okruhu ve Velimi. | foto: ČTK

PRAHA Nejvyšší vedení Českých drah zasáhly podstatné změny. Dozorčí rada podle očekávání ve středu odvolala dva z pěti členů představenstva a dovolila je dvěma novými manažery. Končí František Bureš a Roman Štěrba. První jmenovaný měl na starosti oblast techniky a majetku, druhý zodpovídal za strategii a mezinárodní vztahy. Oba ale v dresu státního dopravce zůstanou.

Bureš povede jako generální ředitel Výzkumný ústav železniční (VUZ), který je dcerou Českých drah, a mimo jiné provozuje testovací okruh pro vlaky ve středočeské Velimi. Zároveň bude předsedou představenstva. Štěrba se bude věnovat mezinárodním projektům a prestižní pozici viceprezidenta odborné komise při Mezinárodní železniční unii (UIC), kam byl nedávno zvolen na valném shromáždění v ruském Petrohradě.

Změny jsou platné od středy 7. prosince a podle některých zdrojů z drah měly vést k posílení a větší efektivitě nejvyššího vedení.

Středeční hlasování dozorčí rady ČD - která představenstvo jmenuje a odvolává – do puntíku potvrdilo scénář, který přinesly Lidovky.cz už v úterý večer. Tedy konec dvou výše zmíněných manažerů i jejich další působení v rámci skupiny.

„Byl jsem jmenován novým předsedou představenstva a generálním ředitelem VUZ. Představenstvo a dozorčí rada ČD mě pověřily úkolem dalšího rozvíjení strategických inovativních technologií ve VUZ,“ řekl pro Lidovky.cz František Bureš. O jeho angažmá v tomto podniku, který spolupracuje s předními výrobci lokomotiv a vagonů, jako jsou Bombardier či Siemens, se v poslední době v ČD hodně mluvilo.

Dozorčí rada rovnou dovolila i jejich nástupce. Burešovu gesci techniky a majetku převzal Miroslav Kupec, který dosud v Českých drahách zastával pozici vrchního přednosty Depa kolejových vozidel a v minulosti působil například u nákladní dcery ČD Cargo. Ve skupině ČD pracuje tři roky - předtím byl manažerem například v podniku ČKD Vagonka nebo firmě F. X. Meiller.

František Bureš je novým šéfem Výzkumného ústavu železničního.

František Bureš je novým šéfem Výzkumného ústavu železničního.

Protože nominace do nejvyššího vedení drah jsou zpravidla politické, Kupec tam přichází s podporou hnutí ANO.

Dalším zvoleným členem představenstva je Martin Bělčík, který je zase nominantem sociální demokracie. Dosud pracoval ve skupině České dráhy v Odboru projektů a správy majetkových účastí.

V minulosti byl například náměstkem ministra obrany, později byl mimo jiné dva roky vedoucím kanceláře Asociace krajů ČR v týmu Michala Haška.

STRATEGICKÁ PERLA VUZ

  • Tradice zkušebního závodu spojeného se státními drahami spadá až do roku 1950, kdy došlo ke zřízení Výzkumného a zkušebního ústavu ČSD.
  • Instituce prošla v průběhu let řadou změn v organizaci i názvu, jednu dobu například spadala pod ministerstvo dopravy. Od roku 2005 je dceřinou společností Českých drah.
  • VUZ nabízí služby v autorizované a akreditované činnosti a zkušebnictví. Provádí například testování sedadel, tlumičů a dalších částí železničních vozidel. Velmi důležitou součástí služeb je testování na malém (4 km) a velkém zkušební okruhu (13,3 km) ve Velimi.
  • Mezi zákazníky paří velké firmy jako Stadler, Škoda Transporation či Siemens. Tržby VUZ se pohybují v řádu stovek milionů korun ročně.
  • Podle některých zdrojů o jejím získání v minulosti uvažovala i Škoda Transportation.
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Advantage Consulting, s.r.o.
OBSLUHA CNC FRÉZY

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč