Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Povede metro až do středních Čech? Projektanti to nevylučují

Pražské metro. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražské metro. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Trasa D pražského metra nemusí končit na jihu Prahy. Projektanti uvažují o tom, že koleje povedou i do středních Čech. Trasa D může v budoucnu pokračovat za hranice Prahy směrem k novým satelitům, které za hlavním městem vyrůstají.

Informoval o tom server Sedmička.cz. "Z plánované konečné stanice trasy D Depo Písnice by mohla trať pokračovat například do stále hustěji osídlených středočeských obcí, například do Vestce nebo Jesenice," řekl David Krása, ředitel firmy Metroprojekt, která má plánování linky D na starosti.

Do středních Čech by trasa metra zřejmě nevedla tunely, ale po povrchu. Charakterem by tak spíše připomínala příměstskou tramvaj.

Futuristické vize
Metroprojekt i dopravní podnik upozorňují, že zatím jde pouze o úvahy. "Tuto možnost jsme probírali, ale zatím jako futuristickou vizi. Hodně záleží například na hustotě osídlení v této oblasti," uvedl generální ředitel dopravního podniku Martin Dvořák.

Myšlenkou se zaobírá i pražský magistrát. "Projekt metra D opravdu počítá s dalším pokračováním za Písnici. Financovat by ho však měl Středočeský kraj a obce," řekl pražský radní pro dopravu Radovan Šteiner.

Projekt metra D zatím počítá s trasou, která povede ze stanice Náměstí Míru do Depa Písnice. První úsek se má podle plánů začít stavět v roce 2014. Celá téměř jedenáctikilometrová linka, na níž budou jezdit soupravy bez řidiče, by měla být dokončena v roce 2024.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...