Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Povolení na dostavbu D8 zatím není pravomocné

Malebnou krajinu pod Milešovkou v Českém středohoří již brzy protne poslední úsek dálnice D8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Malebnou krajinu pod Milešovkou v Českém středohoří již brzy protne poslední úsek dálnice D8. | foto: Metrostav

LOVOSICE (LITOMĚŘICKO) Stavební povolení na dokončení dálnice D8 zatím právní moci nenabude. Jedno odvolání už přišlo od ekologického aktivisty Lubomíra Studničky, druhé pošlou elektronicky před půlnocí Děti Země.

Řekl to předseda sdružení Miroslav Patrik. Podle něj úředníci nezapracovali do dokumentu několik dílčích připomínek správy CHKO České středohoří, studie EIA navíc prý měla posuzovat i variantu s dlouhými tunely. Problémy se podle něj vyřeší tak na jaře.

Děti Země píší proti dostavbě odvolání

Děti Země jsou neznámější a zřejmě nejúspěšnější bojovník proti dostavbě D8, tentokrát si ale dávají s odvoláním načas. Patrik dokument o 98 stranách ve středu ještě ani nečetl, dnes už je ale rozhodnutý se proti němu odvolat. "Už něco píšu," řekl v 19:00.

ČTĚTE TAKÉ:

Připomínky má dvojího rázu: jednak vůči studii EIA, tedy dopadům na životní prostředí, a jednak vůči samotnému povolení. V prvním případě chtějí Děti Země veřejné projednání, zda by nešla dálnice ještě postavit dlouhým tunelem pod pohořím, ve druhém jen zapracování do dokumentu. To může udělat i krajský úřad, což je odvolací instance. Konkrétně namítají, že stavební úřad nezapracoval připomínky správy CHKO k velikosti a tvaru protihlukových stěn nebo k oplocení dálnice.

Neúspěšné odvolání může stavbu zdržet až o tři měsíce

Ze správních lhůt vyplývá, že i neúspěšné odvolání může zdržet stavební povolení asi o jeden až tři měsíce. "Dělal jsem předloni analýzu pro (ministra dopravy Víta) Bártu, kde jsem odhadl, že se situace vyřeší během června 2012. No, skoro jsem se trefil," dodal Patrik.

Krom Dětí Země už se odvolal i Studnička, obviňovaný z toho, že v minulosti vydíral odvoláními různé firmy, v jeho případě jde také o studii EIA.

"Odvolání jsem dostal do ruky po půl druhé," citoval server iDnes.cz vedoucího stavebního úřadu v Lovosicích Petra Soldona.

Dálnice se staví už od roku 2007

Administrativní průtahy i následné soudní spory zpozdily termín dokončení dálnice už několikrát. Celkem 12,7 dlouhá část úseku přes České středohoří se začala stavět v roce 2007 a už mohla být hotová, jenže stále chybí část povolení. Jejich balík vydal lovosický stavební úřad před loňskými Vánoci a týkají se posledních pěti kilometrů trasy. Od doby, kdy nabudou platnosti, potřebují stavaři k dokončení asi 30 měsíců.

DÁLE ČTĚTE:

Celkem by měla stavba stát okolo 12 miliard korun a stát na ni stále může použít evropské dotace. K tomu ale potřebuje, aby se vyřešily administrativní problémy. Ministerstvo dopravy si vloni stanovilo, že o eventuálním přemístění dotací na jiné projekty rozhodne v polovině letošního roku. Čas na vyřešení administrativních problémů se proto úřadům krátí.

"Teplická" dálnice D8 má spojit Prahu s půlmilionovou podkrušnohorskou aglomerací a dál se severem Německa. Doprava je zatím vedena po objízdných trasách směrem na Teplice a Ústí nad Labem. Podle loňského sčítání dopravy jezdilo po první trase asi 8500 aut denně, po druhé 10.000.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...