26. června 2015 13:40 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Pozor, nabídnou vám zaniklá auta. Česko pošle varování do okolních zemí

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Lidové noviny

PRAHA České úřady budou informovat okolní země o tom, že se po 30. červnu může na trhu ojetin objevit velký počet aut se zrušenou registrací pocházejících právě z naší země.

Zhruba 700 tisíc vozů, které jsou nyní v takzvaném polopřevodu, na konci června z registru nenávratně zmizí. Úředně zaniknou.

Ministerstvo dopravy chce předejít snaze některých majitelů prodat vyřazené auto do zahraničí, kde by jej kvůli nepozornosti úřadu mohlo být možné znovu přihlásit. 

Pokud vozidlo v Česku ztratilo technickou způsobilost, je jeho technický průkaz neplatný i v ostatních zemích.

Polopřevod znamená, že předchozí majitel na dopravním úřadě vůz ohlásil na nového majitele, ten jej však již na sebe nepřihlásil. Noví majitelé se tak například vyhýbali placení ekologického poplatku.

Po vymazání z registru vozidel již nebude možné těmito vozy jezdit na českých silnicích, a to i přes to, že desítky tisíc z nich zřejmě bude mít stále platnou STK. Vozy musí majitelé odstavit mimo veřejné komunikace nebo odvézt k ekologické likvidaci na vrakoviště. 

Ta je bezplatná, v mnoha případech naopak vrakoviště za přijímaný vůz částku v řádu jednotek tisíc korun platí. Registrační značku podle Neřolda na úřady vracet nemusí.

Počet aut v polopřevodu klesl po osvětě ministerstva od dubna o zhruba 60 tisíc. Většinou nechali jejich majitelé přihlášení na poslední chvíli.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!