Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prachař ho vyhodil, Ťok ho bere zpět. Na dopravu se vrací šéf právníků

Ministr dopravy Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr dopravy Dan Ťok. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Ministerstvo dopravy má staronového šéfa právníků. Na úřad se vrací Jakub Kopřiva, kterého v září vyhodil někdejší šéf resortu Antonín Prachař. Vlivného úředníka se po čtvrt roce rozhodl vzít zpět nový ministr Dan Ťok.

Do funkce vrchního ředitele legislativního úseku byl Jakub Kopřiva jmenován v pátek. Podle informací serveru Lidovky.cz jej ministr Ťok vzal zpět především kvůli jeho odborným kvalitám.

„Ano, pan Kopřiva se vrací do čela legislativně-právního úseku,“ potvrdil mluvčí reosrtu Tomáš Neřold bez dalších podrobností. V minulosti tento vysoký úředník dohlížel například na přípravu zákona o liniových stavbách. Přičítá se mu také zásluha na odstranění problémů s definicí „osoby blízké“.

ČTĚTE TAKÉ:

Navzdory tomu měl Kopřiva problémy se svými nadřízenými. Z pozice šéfa právníků musel totiž odejít už dvakrát. Poprvé za úřednického ministra Zdeňka Žáka (SPO), který jeho pozici označil za zbytečnou.

Žákův nástupce Antonín Prachař (ANO) vzal Kopřivu zpět, ale ani oni dva si příliš neporozuměli. V září tohoto roku jej odvolal „na základě vyhodnocení aktuální situace v sekci a vyhodnocení průběžného plnění stanovených úkolů“.

„Pan ministr nebyl spokojený s rychlostí přípravy některých zákonů,“ řekl tehdy sám odvolaný Kopřiva. Prachařovi podle něj vadilo zpoždění v práci na zákoně o liniových stavbách a novém zákoně o drahách.

Opětovné jmenování Jakuba Kopřivy do čela legislativního úseku je druhou významnou personální změnou, kterou ministr Ťok – ve funkci je od 4. prosince – provedl. Jako první obsadil klíčovou pozici šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Janem Kroupou.

Shodou okolností jde o člověka, který už na ŘSD působil, ale musel z ní odejít také kvůli exministru Prachařovi. Vrátil se jako jeho šéf.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...