7. listopadu 2012 16:39 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha 1 hledá varianty, jak by tramvaje mohly objet Václavák

Pražská hromadná doprava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská hromadná doprava | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA Praha 1 nesouhlasí s možným návratem tramvají na Václavské náměstí a nabízí varianty, jak náměstí s tramvajovou dopravou obejít. Pro městskou část by bylo nejpřijatelnější vést koleje přes Washingtonovu a Bolzanovu ulici s vyústěním na Senovážném náměstí, uvedl dnes starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Pražští radní nedávno souhlasili s přípravou změny územního plánu, která by měla umožnit obnovu tramvajové trati mezi Václavským náměstím a Vinohradskou třídou. Trať byla v těchto místech zrušena v 80. letech minulého století

ČTĚTE VÍCE

"Nechceme být ti, kteří něco zablokují bez argumentace. Chceme variantní návrhy, protože se nabízí řešení vést tramvaje horem, to jest ulicí Washingtonovou, do Bolzanovy a následně na Senovážné náměstí," řekl Lomecký. Tato trať by pravděpodobně vedla přes park u hlavního nádraží. Objízdnou trasu by podle Lomeckého Praha 1 neblokovala.

Městská část už sestavila komisi, která by měla o problému jednat s odborníky z magistrátu.

Spodní část Václavského náměstí.

Václavské náměstí

V současnosti křižují tramvaje Václavské náměstí v úseku mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí. Podle změny, kterou nechá město teprve zpracovat, by tramvaje z Vodičkovy a Jindřišské mohly jezdit také směrem k budově Národního muzea a na Vinohradskou třídu. Trať by mohla odlehčit přetíženému dopravnímu uzlu na I. P. Pavlova. Zpracování změny územního plánu potrvá zhruba dva roky.

"Jedny koleje uprostřed Václavského náměstí od shora dolů do Vodičkovy jsou pro nás variantou nejnevhodnější," uvedl Lomecký. Veřejný prostor horní části náměstí by byl podle něj kolejemi značně omezen. Kompromisní variantou, kterou by Praha 1 byla ochotná akceptovat, je tramvajová trať vedená Opletalovou ulicí.

Bez souhlasu Prahy 1 není možné koleje zavést, myslí si Lomecký. "Změna územního plánu je jedna věc, stavební realizace věc jiná," uvedl.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz