1. března 2010 12:58 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha bude mít první přímou leteckou linku z Číny. Zatím jen nákladní

První linka spojí Prahu s Čínou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První linka spojí Prahu s Čínou | foto: Reprofoto

PRAHA Mezi Čínou a Českou republikou bude zřejmě ještě před koncem března zavedena přímá nákladní letecká linka. Z čínských měst Šanghaj a Tchien-ťin bude do Prahy třikrát týdně létat čínská společnost Yangtze River Express Airlines.

Informoval o tom dnes server iDnes.cz. Linka má sloužit hlavně importu čínského zboží na středoevropský trh, z Číny bude letadlo vozit především elektroniku a textil. "Praha je geograficky velmi dobrou vstupní branou pro zboží z Číny," řekl serveru viceprezident čínských aerolinek Paul Hsueh s tím, že firma ještě čeká na povolení české strany.

Praha je zatím zastávkou pro dvě nákladní dálkové linky, obě přitom startují na Tchaj-wanu a provozují je tchajwanské aerolinie China Airlines.

Jednou týdně se v Praze zastavuje letadlo na lince Tchaj-pej - Abú Zabí - Praha - Lucemburk, dvakrát týdně na Ruzyni vede linka Tchaj-pej - Bangkok - Praha - Amsterdam.

Stejně jako China Airlines chtějí nasadit Yangtze River Express Airlines na pražskou linku letadlo Boeing 747, přezdívané Jumbo Jet. Jde o největší stroj, který v Praze pravidelně přistává.

Přímé letecké spojení pro pasažéry s Čínou zatím chybí, Letiště Praha se ale několik let snaží přilákat tamější dopravce k otevření nové linky.

ČTK