19. srpna 2014 19:30 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha dokoupí zpětně licence na opencard. Je to běžné, říká Hudeček

Opencard - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard - ilustrační foto. | foto: MAFRA - Viktor ChladLidovky.cz

PRAHA Praha koupí od firmy eMoneyServices téměř 300 000 licencí ke kartě opencard. Sporný nákup, o kterém město a vlastník jednali několik týdnů, v úterý po několika hodinách schválila rada města. Jde o obchod za zhruba 22,5 milionu. Řada otázek kolem karty opencard, která slouží především jako tramvajenka, stále není dořešena.

EMoneyServices tvrdí, že Praha užívala licence ke zhruba 250 000 karet nelegálně. "Hlavní město díky uzavřeným dodatkům přestane porušovat licenční smlouvy. Tento krok považujeme za zodpovědný přístup," uvedl mluvčí EMS Martin Opatrný. Podle primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) to ale je běžné, že si město prý vždy licence dokupovalo zpětně. Karta opencard Prahu stála 1,35 miliardy korun. Dosud si ji vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedení města a eMoneyServices vedou ohledně dalšího fungování opencard už několik týdnů ostré debaty. Před několika dny ale podepsaly memorandum. Dohodly se na obchodu týkajícím se licencí a na dalším jednání ohledně práv k projektu opencard. V tomto týdnu by měla jednání pokračovat.

V případu už nicméně padlo několik žalob. Na soud se obrátil dopravní podnik. Žalobu podala i eMoneyServices, která tvrdí, že jí Praha dluží za služby z minulosti. Primátor v úterý znovu zmínil možnost soudu či arbitráže.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz