4. března 2015 5:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha hledá viníky fiaska s kabely v Blance. My nic, zní z firem

Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Politici z hlavního města se pustili do hledání viníka dalšího zpoždění tunelového komplexu Blanka. Kvůli zničeným kabelům - odhadem za desítky milionů - budou chtít od firem slyšet, zda uznají svoje pochybení. ČKD, Metrostav či IDS ale vinu necítí.

Jejich reakce získané serverem Lidovky.cz ukazují, že jednání s pražskými radními budou v následujících dnech hodně složitá. Politici z metropole několikrát zopakovali, že zatím nevyčíslenou škodu – pokud ji neuhradí pojišťovna – ponese některý z podniků, který se na stavbě tunelu podílel. Praha hrozí i soudem.

K uznání chyby se ovšem nikdo nemá. „Na našem postoji, že si nejsme vědomi žádných pochybení na naší straně, se od pondělí nic nezměnilo,“ řekl mluvčí firmy IDS Pavel Kočiš. Společnost na stavbě provádí stavební dozor.

Ke zničení kabelových vedení kvůli přívalovému dešti a spodní vodě došlo navzdory tomu, že IDS mluví o pravidelné kontrole daného prostředí v intervalu dvou týdnů.

“K poškození kabelů stačí pouhých patnáct minut pod vodou. To se však může projevit až po řadě měsíců, kdy dochází k postupné degradaci kabelů. V tomto případě vyšlo poškození najevo až v polovině roku 2014, v průběhu zkoušek,” podotkl Kočiš.

Za dalšího půl roku se však nikomu z dodavatelů nepodařilo situaci vyřešit tak, aby bylo možné tunel otevřít ve slibovaném dubnovém termínu. A to pražské radní postrčilo k prohlášení, že najdou viníky a budou po nich požadovat náhradu škody, ať už za výměnu kabelů či další náklady spojené se zdržením otevření.

Praha: Připravujeme se i na soud

„Poslal jsem zhotovitelům jasné dotazy, kdo a na základě čeho položil zjevně nevhodný typ kabelů a z jakého důvodu ležely údajně ve vodě několik měsíců. Upozornil jsem je, že Praha bude žádat náhradu škody. Již v tomto týdnu povedeme s dodavateli jednání o tom, zda uznají svou chybu a jsou připraveni ji napravit,” řekl náměstek primátorky a radní pro dopravu Petr Dolínek z ČSSD.

Dolínek prohlásil, že si nechá v městské radě schválit možnost obrátit se na soud, pokud bude dohoda v nedohlednu. V příštích dnech by se měl Dolínek dozvědět, jakým způsobem se k věci postaví pojišťovna. Měl by také dostat na stůl rozsah škody či nový časový harmonogram pro stavbu.

Tunel Blanka - Trojský most
Tunelový komplex Blanka po dokončení stavební části v září 2014.

Na radnici na Mariánském náměstí přijdou obhajovat svoji práci technologové z ČKD Praha DIZ, kteří kilometry kabelů v tunelu pokládali. Vinu na jejich poškození vodou však necítí.

“Veškeré dodávky jsme řešili v souladu s projektem a zadáním objednatele. Na rizika jsme upozorňovali opakovaně, což doložíme jednotlivými zápisy z kontrolních dnů včetně návrhů možných řešení, které jsme nad rámec svých povinností předkládali,” brání ČKD její mluvčí Karel Samec.

S klidem svou roli hodnotí i dodavatelé stavební části ze společnosti Metrostav. Co sdělí na schůzce zástupcům radnice, zatím říkat nechtějí.

“Jistě chápete, že naše odpověď bude směřována primárně investorovi. Obecně ale mohu s plnou vážností prohlásit, že Metrostav se odpovědnosti za svoji práci nikdy nebránil a ani tentokrát bránit nebude, pokud by se jeho pochybení prokázalo - to se ale nestalo,” vzkázal mluvčí František Polák.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!