7. prosince 2010 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha musí odhlučnit magistrálu, u soudu definitivně prohrála

Hladina hluku na magistrále je stále stejně – podle rozhodnutí soudu příliš – vysoká. Město bude platit pokutu(y).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hladina hluku na magistrále je stále stejně – podle rozhodnutí soudu příliš – vysoká. Město bude platit pokutu(y). | foto: ČTK

BRNO/PRAHA Pražský magistrát u Nejvyššího soudu (NS) definitivně prohrál spor s obyvateli z okolí magistrály a bude tak muset do roka jeden z hlavních tahů do centra výrazně odhlučnit.

Informaci přinesly Hospodářské noviny (HN), které získaly závěr NS. Rozhodnutí je konečné a Praha musí hluk z aut kolem ulice 5. května dovést na úroveň povolené normy. To by v kritickém úseku znamenalo snížit hladinu až o 18 decibelů, což bude podle expertů velmi obtížné. Může to znamenat zrušení jízdních pruhů, stavbu protihlukových zábran nebo další snížení rychlosti na magistrále, píše deník.

"Vlastníci nemovitostí nejsou povinni strpět hluk, který je nad rámec hygienických norem. Hlavní město Praha bude muset zvolit taková opatření, aby emise hluku splňovala hygienické normy," řekl mluvčí NS Petr Knötig.

Nový primátor Prahy Bohuslav Svoboda si chce nechat od expertů poradit, co podniknout. Slibuje, že rozsudek bude respektovat. V úvahu podle něj připadají protihlukové zábrany, snížení povolené rychlosti nebo uzavření jednoho jízdního pruhu.

Spor mezi obyvateli domů u ulice 5. května, v úseku mezi Michelskou a Vyskočilovou ulicí, a Prahou se táhne od roku 2008. Městský soud v Praze dal nejprve lidem za pravdu, Praha se ale proti rozsudku odvolala.

ČTK