Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha neplatí za výstavbu Blanky, stavbařům dluží přes miliardu

Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí. | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Praha už několik měsíců neproplácí dodavatelům faktury na výstavbu tunelového komplexu Blanka. Za odvedené práce jim dluží přes miliardu korun. Město nyní řeší, jak bude stavbu dále financovat.

Magistrát uvažuje o tom, že by na budoucí práce dodavateli poskytlo zálohu až 2,5 miliardy korun. Při interpelacích na problém upozornil opoziční zastupitel Karel Březina (ČSSD).

Pražští radní se problémem zabývali na několika posledních jednáních rady. Znovu by se k němu mohli vrátit v úterý. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se hájí tím, že město řeší problémy, které vznikly už za minulého vedení města.

ČTĚTE TAKÉ:

Z posledního prosincového jednání rady vyplývá, že město si není jisto tím, jestli může všechny dlužné faktury proplatit. Není totiž jasné, jestli všechny provedené práce byly městem předem schváleny a jestli už nebyl překročen rozpočet pro dodatečné práce, který může činit maximálně 20 procent ceny původní zakázky.

Drahý tunel

Útroby tunelu Blanka si prohlédly tisíce lidí.

Tunelový komplex Blanka je součástí vnitřního obchvatu města. Jeho výstavba začala v roce 2007. Minulé vedení města za bývalého primátora Pavla Béma (ODS) tvrdilo, že stavba bude stát asi 28 miliard korun.

Podle současného vedení ale byla tato cena nereálná a město za stavbu zaplatí asi 36 miliard korun.

Praha zřejmě neví, jak mohla tato situace vzniknout. V polovině ledna proto rada nařídila magistrátním právníkům, aby zjistili, kdo situaci zavinil a kdo za ni případně ponese zodpovědnost.

"Opravdu, pane primátore, myslíte vážně, že budete dávat dodavateli stavby Blanka, společnosti Metrostav, dvě a půl miliardy korun zálohy? Není toto v rozporu se zákonem a s nedovolenou veřejnou podporou? Proč je obcházeno, že se řádně neplatí dodavateli, tím, že se mu bude dávat záloha?" ptal se na zastupitelstvu Březina.

Podle Březiny si Praha nechala vyčíslit, kolik by stálo zastavení a zakonzervování stavby. Podle materiálů se náklady pohybují kolem 800 milionů korun.

Primátor na většinu dotazů na zastupitelstvu neodpověděl. Podle něj je jednání o dalším financování stavby velmi složité a informace není možné v současnosti zveřejnit, protože by to poškodilo Prahu při dalším vyjednávání.

Rozhodne rada

K problému by se podle něj měla rada vrátit na úterním jednání. "Materiál řeší problémy, které vznikly na odboru městského investora (který je investorem stavby) za doby, které předcházejí tomuto zastupitelstvu a této radě," uvedl primátor Svoboda.

Jednání nechce více komentovat ani mluvčí společnosti Metrostav František Polák. "Čekáme, až se rada rozhodne, jak bude financování pokračovat. Víc se toho z naší strany říct nedá," řekl Polák. Dodal, že ve výstavbě se dále pokračuje tak, aby se v tunelu mohlo začít zkušebně jezdit na konci dubna příštího roku.

,
Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!