25. dubna 2016 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha nezaplatí Hradu za popraskané fasády. Blanka za to nemůže, tvrdí posudek

Historické domy v Jelení ulici podle tvrzení Správy Pražského hradu poškodila... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Historické domy v Jelení ulici podle tvrzení Správy Pražského hradu poškodila... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Zástupci hlavního města nebudou platit za poškození historických domů v těsném sousedství Pražského hradu, které jizví popraskané stěny či odpadávající sokly. Osm popisných čísel v Jelení ulici náleží pod hradní správu, která po Praze žádala několikamilionovou nápravu.

Pro lepší pochopení: Správa Pražského hradu je přesvědčena o tom, že škodu na domech způsobilo budování silničního tunelu Blanka, dokončeného v září loňského roku. Podle Petra Dolínka (ČSSD), náměstka primátorky pro dopravu, žádala správa deset milionů korun.

Peníze ale na Hrad nepřijdou. Podle znaleckého posudku, který si nechali zástupci Prahy vypracovat, nemají popraskané fasády a další poškození s tunelem Blanka – jehož tubus je od domů vzdálený jen pár metrů – nic společného.

„Zaslali jsem Správě Pražského hradu náš nález, v němž jsme konstatovali, že si nemyslíme, že bychom to zavinili,“ řekl pro Lidovky.cz náměstek Dolínek.

Závěry znalce doputovaly do hradních kanceláří 4. března. Od té doby se odtud nikdo nechtěl k věci konkrétně vyjádřit. „Do úplného vyřešení nebudeme tuto záležitost komentovat,“ vzkázal mluvčí správy David Šebek. Co přesně myslel „úplných vyřešením“, už ale neupřesnil.

Zatím tedy stále platí dřívější Šebkův výrok, že „Správa Pražského hradu požaduje opravu škod, které vznikly v průběhu výstavby tunelu Blanka. Jejich výše dosud nebyla vyčíslena,“ uvedl mluvčí loni v listopadu. Náměstek Petr Dolínek v této souvislosti zmínil částku deseti milionů na zpevnění domů.

Historické domy v Jelení ulici podle tvrzení Správy Pražského hradu poškodila...
Historické domy v Jelení ulici podle tvrzení Správy Pražského hradu poškodila...

„Jedná se vesměs o popraskané fasády, omítky, či odpadávající sokly,“ popsal loni mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Stavební experti zkoumali domy z Jelení ulice označené čísly 71, 193, 194, 195, 196, 197, 199, 200. Provedli technickou inventuru stavu, následně došlo k vypracování znaleckého posudku, který měl přiznat či vyloučit vliv Brusnického tunelu, což je nejdelší z částí komplexu Blanka.

Lidovky.cz loni v listopadu oslovily i tehdejší nájemníky v postižených domech, zástupce hotelu i nadace. Ti však netušili, jak a kdy praskliny vznikly.

Jelení ulice u Pražského hradu.

Jelení ulice u Pražského hradu.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.