14. června 2012 16:06, aktualizováno  17:41 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha omezí MHD, ročně ušetří 406 milionů korun

Pražská MHD | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražská MHD | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA UVNITŘ ANKETA Praha chystá od září rozsáhlou změnu MHD, omezeny budou souběžné linky a zrušeny budou tramvaje číslo 15, 19 a 21. Měla by se také zjednodušit síť autobusů, vzniknou páteřní autobusové linky, takzvané metrobusy.

Ročně se tak má ušetřit 406 milionů korun. Návrh magistrát představil městským částem, které jej ještě budou moci připomínkovat, řekl náměstek primátora Josef Nosek (ODS).

Metra a železnice se změny nedotknou

Provoz metra ani železnice se podle Noska měnit nebude. Změny zasáhnou především autobusy a tramvaje. Podle Noska bude jezdit méně linek, které ale budou mít kratší intervaly. "Síť autobusových linek je dnes nepřehledná. (...) Chceme, aby byl systém efektivnější a rychlejší," uvedl Nosek. Nosek připouští, že někteří cestující budou muset více přestupovat.

ČTĚTE TAKÉ:

Páteřní tramvajové spoje, mezi které budou patřit linky 3, 9, 11, 17 a 22, budou mít ve špičce interval čtyři minuty. Tři z nich ale už nyní takové intervaly nabízejí. Mimo špičku budou jezdit po pěti minutách, o víkendu každých 7,5 až deset minut. Celkem 38 autobusových linek bude nově zařazeno mezi takzvané metrobusy, které budou mít ve špičce interval šest až osm minut. Mimo špičku pak budou jezdit každých 15 až 20 minut. Některé linky už v těchto intervalech v současnosti jezdí. Na metrobusy budou nasazeny především kloubové vozy. Mezi metrobusy budou patřit mimo jiné spoje číslo 119, 136, 177, 180 či 197.

Autobusy budou omezeny tam, kde jezdí tramvaje a metro

Některé autobusové linky budou omezeny, a to například tam, kde zároveň jezdí tramvaje nebo metro. To se dotkne například autobusu 102 v úseku Kobylisy - Nádraží Holešovice, autobusu 154 ve Švehlově ulici či linky 218 na Evropské třídě. Tramvajová doprava bude omezena v severovýchodní části města, naopak posílena v centru města, například v oblasti Albertova, Seifertovy ulice či Nuslí.

K návrhu se nyní budou moci vyjadřovat městské části, podle ředitele Ropidu Pavla Procházky ale město při plánování změn často vycházelo z jejich požadavků. Praha doufá, že změnu bude moci zavést od září. Na podzim město systém vyhodnotí a případně od ledna upraví.

Anketa

Souhlasíte se změnami MHD v Praze?

Ano, když na tom město ušetří 252
Ne, nejvíce na tom budou stejně tratit občané 260
Je mi to jedno 16

Do MHD by se v budoucna měla více zapojit železnice

V budoucnu chce Praha do MHD také více zapojit železnici. Procházka řekl, že příští rok by snad mohla být vybudována železniční zastávka Kačerov. Praha usiluje rovněž o vytvoření zastávek u hostivařského depa a zastávek Rokytka, Eden a Zahradní Město. Jedná kvůli tomu se Správou železniční dopravní cesty.

Přehled hlavních změn v pražské MHD, které by měly platit od září:

  • rozšíření tramvajových páteřních linek a vytvoření páteřních svazků, kdy dvě linky budou v centru jezdit po stejné trase, na okraji ale obslouží různé lokality (1+25, 5+26, 10+16 a 12+20)
  • vznik sítě 38 metropolitních autobusových linek, takzvaných metrobusů s kratšími intervaly a kloubovými vozy (například 112, 119, 135, 136, 140, 158, 167, 177, 180, 183, 197 a 253)
  • omezení souběžných linek (102 v úseku Kobylisy - Nádraží Holešovice, 218 v úseku Dejvická - Divoká Šárka, 123, 130 a 217 v úseku Anděl - Kavalírka, 246 a 248 v úseku Smíchovské nádraží - Sídliště Barrandov, 117 v úseku Poliklinika Modřany - Levského a 154 v úseku Na Padesátém - Nádraží Hostivař)
  • zrušení tramvajových linek 15, 19 a 21

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.