Pátek 2. října 2020svátek má Olívie, Oliver 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha otestuje rekordně dlouhý autobus. Měří téměř 25 metrů

Téměř pětadvacetimetrový tříčlánkový vůz společnosti VanHool by měl v být... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Téměř pětadvacetimetrový tříčlánkový vůz společnosti VanHool by měl v být... | foto: Twitter DPP

PRAHA Dopravní podnik otestuje v Praze nejdelší autobus, jaký kdy jel po českých silnicích. Téměř pětadvacetimetrový tříčlánkový vůz společnosti VanHool by měl v být testován v hlavním městě čtyři měsíce. Obsluhovat by měl třeba linku číslo 119, kterou využívají cestující pro spojení na Letiště Václava Havla a zpět.

Historicky nejdelší autobus v pražské hromadné dopravě, dvoukloubový autobus VanHool AGG300, dorazil do Prahy v pondělí ve večerních hodinách, informoval na svém twitterovém profilu Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP). Podle zjištění serveru Lidovky.cz je vůz v současnosti deponovaný v areálu garáží Řepy. Do provozu by měl být uvedený v polovině listopadu na čtyři měsíce.

Pražský dopravní podnik plánuje nízkopodlažní autobus otestovat hlavně na trati číslo 119. Důvodem je vysoké vytížení linky, která spojuje letiště se stanicemi metra. Jde tak o jediné spojení pro cestující do centra Prahy. Díky své celkové délce 24,785 metrů je autobus belgického výrobce schopný pojmout až 181 cestujících, z toho 74 sedících.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz je vůz v současnosti deponovaný v areálu...
Interiér tříčlánkového autobusu VanHool.

„Jediným záměrem je osahat si a otestovat, co autobus umí a v pražských ulicích zvládne,“ řekl serveru Lidovky.cz jednatel společnosti Unitesta, která na tuzemském trhu firmu VanHool zastupuje. Stejný model autobusu je již několik let využíván v hromadné dopravě v nizozemských městech Utrecht a Groningen, v německém Hamburku či v Ženevě ve Švýcarsku.

Dopravní podnik se k uvedení netypického autobusu odmítl podrobněji vyjadřovat. Veškeré bližší informace zveřejní v nadcházejících dnech.

České předpisy umožňují provoz autobusů „pouze“ o maximální délce 18,75 metru. Dle platné legislativy tak u nás tříčlánkové autobusy být provozovány nesmějí. Pro testování se ale podařilo výrobci zajistit výjimku, stejně jako v únoru, kdy DPP testoval dvoučlánkový autobus Mercedes-Benz Capacity L. Ten dosahoval bez pěti milimetrů 22 metrů, čímž až doposud šlo o nejdelší autobus provozovaný na českých silnicích.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....