Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 19 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha otevře P+R na sídlišti. Místní se zlobí: Středočeši jsou vám milejší

Parkoviště v Tobrucké ulici v Praze 6 brzy změní režim na P+R. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Parkoviště v Tobrucké ulici v Praze 6 brzy změní režim na P+R. | foto: Roman Kubarič, Metro.cz

PRAHA V lednu vznikne v Praze po delší době záchytné parkoviště typu P+R, které má ulehčit život dojíždějícím i dopravě v hlavním městě. Vyhrazení 150 míst v Tobrucké ulici v Praze 6 ale budí mezi místními obyvateli obavy. Bojí se zahlcení uzoučké příjezdové silnice, hluku a zplodin. Poukazují na to, že není šťastné budovat frekventované parkoviště u obytných domů.

Toto parkoviště je prvotinou z rozsáhlého plánu pražského magistrátu postavit tisíce nových stání v 62 vytipovaných lokalitách, převážně na okrajích metropole. Zatímco někde to bude trvat roky, v Tobrucké na Sídlišti Červený Vrch stačilo de facto vyměnit cedule a přidat dopravní značky.

V místě totiž už řadu let funguje klasické komerční parkoviště, které však patří městu. To si jej nyní od svých nájemníků bere zpět a nabídne na něm stání za dvacet korun denně, což je standardní taxa takzvaných park and ride parkovišť (P+R).

„Změnit by se mělo počátkem nového roku. V Tobrucké ulici už máme osazené značení, které je v tuto chvíli zneplatněno,“ uvedla mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková. Změna do režimu P+R děsí některé místní obyvatele. Zatímco nyní je parkoviště většinou poloprázdné, v lednu už bude stání jen za malý díl aktuální ceny. Vzhledem k nedostatku parkovacích míst v Praze 6 se dá očekávat, že se tento „plácek“ ve všední dny ráno velmi rychle zaplní.

„Záměr zřídit P+R parkoviště v klidné obytné oblasti považujeme za zcela nesmyslné. Spuštěním tohoto typu parkoviště dojde k velkému navýšení automobilové dopravy, které s sebou přinese výrazné negativní vlivy, jako je hluk, prach, emise, snížení cen nemovitostí, zhoršení životního prostředí a podmínek k bydlení,“ popsal obavy Zdeněk Suchý, který v Tobrucké ulici bydlí a je jedním z organizátorů protestu.

Od parkoviště je to na stanici metra Bořislavka bezmála půl kilometru.

Od parkoviště je to na stanici metra Bořislavka bezmála půl kilometru.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

O to, co se bude s parkovištěm dít, se Suchý zajímá už několik let. Záměr změny na P+R totiž existuje minimálně od roku 2013. Úředníci z Prahy 6 však Suchého v minulosti ubezpečovali, že auta k parkovišti by měl přivádět nový příjezd z frekventované Horoměřické ulice (viz mapa výše).

Jenže se stalo to, čeho se místní obávali: žádná nová cesta zatím nevznikla, a řidiči budou místo toho od ledna ve velkém projíždět úzkými ulicemi Arabská a Tobrucká, mimo jiné kolem mateřské školky. Zdeněk Suchý proto v sobotu zorganizoval v okolí roznos plakátů a zřídil také e-mailovou adresu, kam můžou lidé posílat připomínky a podněty. Podle něj už reagují.

„Záměr spuštění P+R parkoviště je realizován velmi nenápadně, takže se o něm místní obyvatelé dozvědí až na poslední chvíli. Nelze přecházet to, že městská část a magistrát upřednostňují mimopražské obyvatele před rezidenty. Uděláme vše proto, abychom spuštění P+R parkoviště zabránili,“ dodal Suchý s tím, že kvůli zajištění lepšího průjezdu Tobruckou ulicí zruší úřady na jedné straně silnice parkovací místa. A to v době, kdy si občané Prahy 6 v řadě ulic musí po zřízení takzvaných modrých zón platit za to, aby jim jejich místa neobsazovali přespolní řidiči.

Parkoviště v pražské Tobrucké ulici brzy změni režim na P+R.
Parkoviště v Tobrucké ulici v Praze 6 brzy změní režim na P+R.

Nespokojenost míří hlavně směrem k radnici Prahy 6, která vznik P+R parkoviště podporuje.

„Pravda je bohužel taková, že s dočasným připojením přes Tobruckou dojde k omezení na jedné straně této ulice. Zlepšení průjezdu aut je podmínka odboru dopravy z důvodu bezpečnosti provozu. Omezení by se ale mělo týkat pouze čtyř parkovacích míst,“ ubezpečil starosta Ondřej Kolář (TOP 09).

CO NA TO PLÁNOVACÍ ÚŘAD

„Toto parkoviště, resp. uvažovaná příjezdová cesta z Horoměřické, měla zasahovat do ploch územního plánu, které toto neumožňují – plochy pro les. Bylo by proto nutné vyžadovat změnu územního plánu. V nedávné době jsme zpracovali seznam vybraných lokalit vhodných pro P+R a Tobrucká mezi nimi není.“

Marek Vácha, tiskový mluvčí Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR)

Zřízení výše zmíněné příjezdové cesty z druhé strany parkoviště, z Horoměřické ulice, která přivádí auta od severu, je ovšem v nedohlednu. Jde totiž formálně o lesní plochu a bylo by nutné změnit územní plán. „Na vjezdu snad pracuje příslušný odbor magistrátu, to není v naší kompetenci,“ dodal starosta.

Právě jeho městská část byla výrazně stižena náporem středočeských řidičů po loňském otevření nových stanic metra A na území Prahy 6. I proto si radnice vyprosila na magistrátu zřízení parkovacích zón a dlouhodobě prosazuje vznik P+R parkovišť. Celoměstský plán počítá na území městské části s šesti lokalitami a kapacitou bezmála dvou tisíc stání. Kromě Tobrucké mají vzniknout například ještě v Ruzyni či Dlouhé Míli.

Celkově se Praha potýká s velkým nedostatkem míst pro řidiče, kteří přijíždějí do Prahy ve všední dny za prací. Parkoviště P+R se nyní nacházejí ve třinácti lokalitách a jejich kapacita jen lehce přesahuje tři tisíce míst. Například na Zličíně nebo Černém Mostě bývají stání na začátku dne brzy obsazená.

V listopadu představený plán počítá se zřízením nových parkovišť v desítkách lokalit, jako je například Troja, Krč, Barrandov nebo Suchdol.

Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!