9. června 2015 18:19 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prahou projede nová minitramvaj. Je první svého druhu v Česku

První cestující by se novou tramvají mohli projet v říjnu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První cestující by se novou tramvají mohli projet v říjnu. | foto: DPP

PRAHA Od října by mohla cestující v Praze vozit nová tramvaj typu Evo, která zkušebně vyjede do ulic ještě v červnu. Jde o první jednočlánkovou nízkopodlažní tramvaj v Česku. Na její výrobě se podílí opravny tramvají pražského dopravního podniku sídlící v Hostivaři.

Jde o projekt takzvané Aliance TW Team, který tvoří například firmy Pragoimex či Krnovské opravny. V Praze pak technici z tramvajových dílen dávali stroj dohromady.

„V období mezi červnem a zářím budeme na vozidle provádět typové zkoušky předepsané platnou legislativou a Drážním úřadem. Mezi ně patří například zkouška součinnosti brzd, zkouška hlučnosti a vibrací a zkušební provoz bez cestujících,“ uvedl mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl. 

Nový typ tramvaje bude vůbec první jednočlánková nízkopodlažní tramvaj u nás.
Na výrobě nové tramvaje se podílí Opravna tramvají DPP v Hostivaři.

Pokud tramvaj projde úspěšně testováním a bude o ní zájem, mohla by se pražská opravna tramvají podílet na její sériové výrobě.

„V říjnu by pak začala Evo1 ve zkušebním provozu vozit i cestující. A kromě splnění všech technických parametrů nás také bude zajímat hodnocení od cestující veřejnosti,“ doplnil šéf pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš.

Opravna tramvají Hostivař funguje od roku 1967 a je jedním z nejmodernějších opravárenských zařízení ve střední Evropě, specializovaným na údržbu, opravy a rekonstrukce tramvajových vozidel a jejich dílů.

ČTK, Lidovky.cz