3. dubna 2012 11:56, aktualizováno  15:11 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha prodloužila platnost opencard

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: Fluger René ČTK

PRAHA Praha se dohodla s firmou Haguess na prodloužení platnosti karet opencard. S firmou město uzavře nové smlouvy, které prodloužení umožní. Rozhodla o tom dnes rada hlavního města, novinářům to řekla radní Eva Vorlíčková (TOP 09).

Praha nemá od loňského května s firmou platnou servisní smlouvu. Město bude nyní firmě platit zhruba 2,39 milionu korun měsíčně, což je asi o 11 procent méně než dosud. Bez prodloužení by letos vypršela platnost asi 300 000 držitelů karet. Podle Vorlíčkové ale asi třetina z nich nemá kartu aktivní a nepoužívá ji.

ČTĚTE TAKÉ:

Prodloužení se bude týkat karet platných do 1. června a dál, ostatní karty město vymění

"Jiné řešení v současnosti není možné. Kdybychom se nedohodli, museli bychom se vrátit k papírovým kuponům. Dohoda nám také dává čas na to, abychom se shodli na budoucím smysluplném rozvoji projektu," řekla Vorlíčková.

Prodloužení platnosti se podle Vorlíčkové bude týkat těch, kterým končí platnost 1. června a později. Prodloužení zřejmě bude možné pouze přiložením k takzvaným validátorům, které jsou umístěny ve stanicích metra.Těm, kterým platnost vyprší do konce května, město kartu vymění.

Platnost opencard se zřejmě prodlouží do konce příštího roku

Předražená opencard

Kritizovaný projekt opencard už stál kolem miliardy korun. Projekt především v počátku provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Protikorupční policie loni obvinila pět úředníků z pražského magistrátu, všichni čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Kartu opencard má přes 950 000 lidí, slouží především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Je možné na ni získat také slevy.

Podle Vorlíčkové zatím není jasné, o kolik se platnost karet prodlouží. Maximálně je to možné o dva roky, pravděpodobně to ale podle radní bude do konce roku 2013, tak aby se platnost sladila s ročními kupony na MHD.

Podle Vorlíčkové město ještě musí dořešit licence ke kartám, jejichž vlastníkem je také Haguess. Praha také dosud nevybrala nového dodavatele karet.

Zakázku s předpokládanou hodnotou 100 milionů korun přitom vyhlásila už loni v říjnu. Podle Vorlíčkové ale k tendru měla námitky Česká pošta. Radní doufá, že nyní bude možné projekt dostatečně řídit a rozvíjet.

Vorlíčková také slíbila, že do konce léta navrhne další rozvoj projektu a vyčíslí dosavadní náklady.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz