Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha založí novou akciovku, která bude spravovat Opencard

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Radní hlavního města schválili plán rozvoje kritizovaného projektu Opencard. V návaznosti na to vznikne také dceřiná společnost dopravního podniku, která převezme správu projektu. Do té by pak mohl vstoupit bankovní partner. Plán rozvoje už dříve schválila komise rady pro Opencard, na stůl ji příští týden dostanou ještě zastupitelé.

Na tiskové konferenci to dnes řekl náměstek primátora Milan Richter (ODS). Praha bude mít v nové společnosti, která vznikne zřejmě v září letošního roku, většinový podíl. Partner projektu by si podíl ve společnosti koupil.

O to, kolik by za svůj vstup mohl zaplatit, se bude soutěžit. "Je nutné dostat projekt mimo strukturu Prahy," poznamenal náměstek s tím, že podobně fungují i některé zahraniční projekty. Město si ale chce nejprve nechat ohodnotit cenu projektu při současném počtu uživatelů.

Plán rozvoje opencard počítá s novými funkcemi karty. Podle Richtra by už od dubna měly začít platit některé slevy na vstupenky do městských organizací, jako je zooloogická zahrada, muzeum nebo planetárium.

Od července pak budou moci Pražané využívat možnost přerušit platnost ročního kuponu na dobu dvou týdnů až dvou měsíců. "Mohou tak ušetřit až 17 procent z ceny ročního kuponu," uvedl Richter.

Ještě letos město počítá s převedením dětských, juniorských, seniorský a zbývajících dospělých kuponů na MHD na opencard. Po převedení všech kuponů, které nastane zřejmě příští rok, by pak zanikla klasická papírová tramvajenka. Chystá se také zavedení zpoplatněné karty pro turisty a dalších slev u komerčních partnerů.

Žadatelé o kartu budou moci také požádat o vydání opencard přes internet. Už dříve avizovaná funkce mikropeněženky, která by umožňovala kartou také platit, bude ale zavedena až po vstupu bankovního partnera.

Příprava na vstup banky do projektu by měla Prahu podle schváleného materiálu stát zhruba 45 milionů korun. Projekt už přitom stál přes 800 milionů korun.

Zastupitelé se v názoru na další rozvoj liší, například Petra Kolínská (SZ) se obává, že převedením projektu do nové společnosti město ztratí možnost kontrolovat a ovlivňovat další kroky. Kritizuje také to, že by data o chování uživatelů opencard mohla být prodávána pro marketingové a komerční účely.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?