12. listopadu 2013 15:06 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Černí pasažéři si v Praze připlatí. Pokuta je přijde na 1500 korun

Revizor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Revizor - ilustrační foto. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Pokuta za jízdu na černo v pražské MHD se zvýší z 1000 na 1500 korun. Rozhodli o tom na úterním jednání pražští radní. Pokuta zaplacená na místě zůstane na současných 800 korunách. Nové sazba začne platit od 1. ledna 2014. Změna vychází z letošní novely o silniční dopravě a o dráhách, která umožnila zvýšení přirážky k jízdnému.

"Chceme zvýšenou přirážkou zabránit růstu černých pasažérů. Datum účinnosti jsme určili vzhledem k tomu, že je to vzhledem k rozsahu dopravy administrativně náročné," řekl radní Jiří Pařízek (TOP 09) s tím, že při placení pokuty na místě získá dopravní podnik (DPP) víc peněz. Nezaplacené pokuty dopravce může prodat vymahatelské firmě podle zákona za maximálně 25 procent hodnoty - proto zvýšení tarifu na 1500 korun.

NAPSALI JSME:

Pokud je pasažér přistižen při jízdě načerno, zaplatí nyní na místě nebo mezi 5. a 15. dnem v pokladně dopravního podniku 800 korun. Tato částka se nemění, zvýší se pokuta zaplacená později.

Snížené přirážky jdou dopravci

"Nižší uložená přirážka při zaplacení na místě nebo v doplatkové pokladně má svůj význam, neboť tyto snížené přirážky jsou celé příjmem dopravce, kdežto dojde-li k vymáhání přirážky soudní cestou, která se děje prostřednictvím prodeje pohledávek, získá dopravce pouze 25 procent uložené přirážky," píše se v dokumentu, který schválili radní.

Pro dopravní podnik by zvýšení pokuty mělo znamenat zvýšení příjmů. Jen za 1. pololetí letošního roku přistihli revizoři 127 871 černých pasažérů a rozdali pokuty za zhruba 52 milionů.

Dopravní podnik Praha ročně přepraví více než miliardu cestujících. Například v roce 2012 to bylo 1,22 miliardy lidí, z toho metrem jelo zhruba 589 milionů lidí, tramvajemi 324 milionů a autobusy asi 316 milionů cestujících. Revizoři loni rozdali 280.139 pokut, na nichž DPP vybral 132,6 milionu korun.

Lidovky.cz, ČTK