17. června 2015 14:05 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Metropole zlevnila tramvajenky o tisícovku. Přijde až o 400 milionů

Tramvaj T15 Škoda ForCity. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj T15 Škoda ForCity. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Cestující v Praze si od středy mohou koupit zlevněné roční kupony na hromadnou dopravu. Roční jízdné je nižší o 1 100 korun, kleslo ze 4 750 na 3 650 korun. Od půlnoci si jej koupilo už kolem 500 lidí. Pro dopravní podnik ale bude zlevnění znamenat nepříjemný pokles příjmů z jízdného.

Politici věří, že nová cena bude lákadlem pro řadu cestujících. 

„A to nejen pro ty, co jezdili dosud autem, ale i pro Pražany, kteří se přemisťují pouze na kratší vzdálenosti a nechtěli si kupon koupit, protože by jeli třeba na poštu pouze dvě zastávky,“ řekl náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Kupon platí od začátku července. K dispozici je zatím jen elektronická forma, v papírové podobě bude k dostání až v červenci. Zlevněné jízdné se zatím týká pouze majitelů Opencard na jméno, u anonymních karet zlevněné jízdné neplatí.

Pro dopravní podnik bude znamenat snížení jízdného propad asi 400 milionů korun ročně, letos to tedy bude asi polovina. Podle šéfa dopravce Jaroslava Ďuriše s tím nebude mít podnik potíže a peníze v rozpočtu najde. 

„Uvidíme podle prvního vyúčtování, ale podle mého názoru takový propad nenastane. Navíc zlevnění pomůže zastavit několikaletý pokles zájmu cestujících o roční kupony,“ řekl Ďuriš. V minulosti se však tento krok zpochybňoval.

Roční příjem z jízdného pro Prahu je nyní kolem čtyř miliard korun.

ČTK