27. června 2012 10:52 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Praha zruší tendr na opencard za 100 milionů, rozhodli radní

Opencard | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Opencard | foto: cdr.cz

PRAHA Praha zruší stomilionový tendr na dodávku karet opencard, který vyhlásila loni v říjnu. S návrhem dnes souhlasili radní hlavního města, potvrdila mluvčí magistrátu Tereza Králová. Důvodem byl malý počet uchazečů. Praha zároveň vypíše novou menší zakázku.

Karty v minulosti pro Prahu zajišťovala firma Haguess, pro ni ji ale vyráběly jiné firmy. Město nyní chtělo mít smlouvu přímo s výrobcem karet.

PŘEČTĚTE SI:

Praha chtěla vybrat tři vítěze, kteří by plastové karty s čipem dodávali po čtyři roky. Město s nimi mělo uzavřít rámcovou smlouvu. Do tendru na dodávku karet opencard se podle dřívějších informací přihlásilo pět firem, mezi kterými byly například Česká pošta, Wincor Nixdorf nebo dosavadní dodavatel Monet+. Tři z nich ale byly vyloučeny.

Praha má posledních 21 700 karet, potřebuje jich statisíce

Podle materiálu, který rada projednala, má Praha v zásobě ještě asi 21 700 karet, které by měly stačit zhruba na dva měsíce. Musí proto vypsat nové výběrové řízení. "S ohledem na současný stav zásob karet opencard a vzhledem k výsledku soutěže se Praha dostává do svízelné situace, kdy hrozí narušení kontinuity dodávek a provozu," uvedla v tiskové zprávě radní Eva Vorlíčková (TOP 09).

Původně se počítalo s tím, že hlavní město bude potřebovat statisíce karet pro držitele, kterým letos a v následujících letech končí platnost. Praha ale nakonec rozhodla, že karty, jejichž platnost končí v období od 1. srpna letošního roku do 31. července příštího roku, prodlouží o dva roky.

KRITIZOVANÁ OPENCARD

Kartu opencard vlastní přes 950 000 lidí, slouží především jako tramvajenka a průkazka do knihovny. Je možné na ni získat také slevy. Kritizovaný projekt opencard už stál kolem miliardy korun. Především v počátku ho provázely problémy a nevýhodné smlouvy. Protikorupční policie loni obvinila pět úředníků z pražského magistrátu, všichni čelí obvinění z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Dvěma úředníkům tento měsíc obvinění rozšířila.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz