25. listopadu 2009 11:08, aktualizováno  14:31 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prahu a Ostravu propojila dálnice. Večer se otevře všem řidičům

Auta na dálnici (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Auta na dálnici (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

OSTRAVA Dnes se otevírají dva nové úseky dálnice D47. Ostrava se tak propojí s Prahou. Slavnostní otevření dálnice proběhne v poledne. První řidiči projedou novým úsekem od osmé hodiny večer.

Spousty řidičů se konečně dočkali. Ostrava se díky otevření nových 30 kilometrů dálnice, jejichž stavba přišla na 7,6 miliardy korun, napojí na celostátní dálniční síť. Na severomoravské dálnici D47 se zprovozní dva úseky mezi Bělotínem na Přerovsku, Hladkými Životicemi a Bílovcem na Novojičínsku a dosavadní dálnice D47 tak převezme název D1.

Kuriózní nehoda před otevřením

Třiatřicetiletý indický řidič volkswagenu v úterý těsně před půlnocí nesjel ze staré části dálnice a vjel na ještě nezprovozněný nový úsek. V něm projel padesátimetrovým plátěným stanem, který byl připraven na dnešní slavnostní otevření nové části dálnice.

Řidič pak sjel s autem v mírné zatáčce z dálnice a skončil v poli. Nikomu z tříčlenné posádky, kterou tvořil další občan Indie a jeden Polska, se nic nestalo. Škoda na automobilu a stanu je 150.000 korun.Dvanáctikilometrový úsek mezi Bílovcem a Hladkými Životicemi bude zpoplatněný a jezdit se jím bude moct bez omezení. Na druhém úseku mezi Hladkými Životicemi a Bělotínem, který měří 18 kilometrů, bude zatím obousměrný provoz pouze na jedné polovině dálnice. Celý dálniční úsek bude otevřen v srpnu příštího roku; do té doby na něm řidiči nebudou dálniční známku potřebovat.

Díky dvěma novým úsekům bude bývalá D47 sjízdná od Lipníku nad Bečvou v Olomouckém kraji až po Bohumín na Karvinsku. Po dálnici tak bude možné dojet z Ostravy, kolem níž vede už od prosince 2007, až do Prahy. Poslední chybějící část z Bohumína k česko-polské hranici se kvůli nedostatku peněz dokončí zřejmě s dvouletým zpožděním v roce 2012.

ostravu spojila dálnice

Zprovoznění dálničních úseků, které se začaly stavět na jaře 2006, pomůže dopravní situaci v celém Moravskoslezském kraji. Uleví se tím například přetíženým silnicím, které ostravsko-karvinskou aglomeraci napojovaly na dosavadní D1. "Jízda z Bělotína do Ostravy se díky nim zkrátí na 41 minut. Doposud to bylo 67 minut, pokud řidiči jezdili po rychlostní R56 přes Frýdek-Místek. Od srpna 2010, kdy bude dálnice v definitivní podobě, to bude jen 36 minut jízdy," řekla mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Martina  Vápeníková.

Kromě dvou dálničních úseků se dnes otevře také osmikilometrový obchvat Hladkých Životic, který stál 785 milionů korun, a který má ulehčit obci i zastavěné části města Fulnek. Zároveň bude zprovozněna část takzvaného Severního spoje v Ostravě za 966 milionů korun, která napojí na dálnici centrum města.

ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.