Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prahu čekají uzavírky desetiletí. Chystají se opravy cest i tramvajových kolejí

Přehled kritických dopravních omezení v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přehled kritických dopravních omezení v Praze. | foto: Lidové noviny

PRAHA Hlavní město letos nachystalo řidičům i cestujícím MHD perné léto – největší množství uzavírek a dopravních omezení za poslední desetiletí. Zasáhnou řadu strategických míst, kterými vedou obvyklé hlavní trasy. „Letošek je v tomto směru opravdu rekordní, a to nejen v hlavním městě,“ potvrzuje mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Igor Sirota.

Cestu do Prahy bude podle automotoklubu navíc komplikovat i množství oprav na cestách v okolí. Odborníci proto nejen Pražanům, ale především návštěvníkům metropole doporučují předem nastudovat, kudy vedou objížďky. „Radím předem zavolat na náš dispečink, kde se dozvědí aktuality o uzavírkách a doporučení pro cestu,“ doplnil Sirotův kolega Petr Vomáčka.

Zavřený Strahovský tunel

Prvním z kritických míst bude hlavní tah na levém břehu Vltavy. Už v sobotu začala desetidenní uzavírka Strahovského tunelu, která souvisí se zprovozňováním tunelu Blanka. Potrvá do 14. července. Objížďka je navržena obousměrně po trase ulic Plzeňská/Vrchlického–Kukulova–Bělohorská–Patočkova a má být řádně vyznačena. Při uzavírce technici napojí všechny tunely na strahovský velín, odkud je provoz řízen. Během prací nebudou fungovat bezpečnostní technologie ve Strahovském tunelu, včetně kamerového systému. „Provoz bez tohoto zařízení by byl nebezpečný, a proto bude tunel zcela uzavřen,“ zdůvodnil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Ucpaná magistrála

Nepříjemné kolony čekají řidiče také na nejznámějším průjezdu centrální Prahou – Severojižní magistrále. Přes léto budou pokračovat práce na Nuselském mostě, který už druhým rokem prochází rozsáhlou sanací. Je uzavřen pomalý pruh směrem do centra, čímž se vytváří úzké hrdlo po příjezdu do Prahy po dálnici D1. Od července na tomto tahu navíc zostří situaci oprava části magistrály mezi nájezdovou rampou od Hybernské ulice a výjezdem z parkoviště u Hlavního nádraží. V každém směru bude vždy uzavřen jeden jízdní pruh, v němž budou dělníci pokládat nový povrch. Start prací zatím není pevně dán.

Rozkopaná Praha 7

Provoz v Praze 7 ochromí hned tři opravy na klíčových trasách. V Holešovicích již začala oprava zhruba půlkilometrového úseku ulice Komunardů – od křižovatky s Tusarovou k počátku Bubenského nábřeží. Rekonstrukce, při které dojde k položení nového asfaltu i zlepšení stavu chodníků, má trvat až do konce listopadu. V Praze 7 je také už od května uzavřena Bubenská od Výstaviště až ke křižovatce s ulicí Na Šachtě. Zákaz vjezdu bude platit do října. Navíc probíhají ještě opravy i na nábřeží Kpt. Jaroše. Ve směru od Holešovic k Letenskému tunelu je do začátku září uzavřen pravý jízdní pruh.

Vršovice a Vinohrady

Podobná dopravní past, která je s to ochromit provoz nejen v inkriminovaných lokalitách, číhá ve Vršovicích a na Vinohradech.

Už nyní je tato oblast zasažena rekonstrukcí tramvajové tratě v Bělehradské ulici v úsecích Otakarova–Fričova a také od křižovatky s Jugoslávskou až po ulici Pod Karlovem. Dělníci kromě pokládání nového asfaltu vytvoří nová parkovací stání ze žulové dlažby, obnoví i chodníky a zastávky. Podle současného odhadu potrvají práce až do podzimu.

Jako jedna z možných objízdných tras mohla doposud sloužit už tak frekventovaná Vršovická ulice. V srpnu však začne její rozsáhlá oprava včetně rekonstrukce chodníků a tramvajové trati. Pokračovat má až do konce září.

Do 2. srpna bude platit nedaleko této zóny i omezení na Průmyslové nedaleko hostivařského nádraží. Důvodem je oprava železničního mostu.

Opravy omezí i MHD

Několik citelných výluk čeká v létě i na cestující pražskou hromadnou dopravou. Už nyní je kvůli rekonstrukci tramvajové trati přerušen provoz tramvají na Evropské mezi Dejvickou a Nádražím Veleslavín. Odstávka potrvá do 8. srpna, náhradní dopravu zajišťují autobusy. Na trase Divoká Šárka – Vozovna Vokovice – Nad Džbánem – Nádraží Veleslavín pak v denním provozu pojede linka číslo 2.

Mezi nepříjemné výluky patří rovněž přerušení provozu tramvají na Smíchově v Nádražní ulici. Soupravy po celé prázdniny nepojedou v úseku mezi Smíchovským nádražím a Barrandovem. DPP tu bude opravovat úsek v ulici Na Zlíchově

Významným zásahem do pražské MHD bude i přerušení provozu metra C mezi stanicemi Háje a Kačerov. Lidé z Jižního Města budou muset jezdit náhradními autobusy od soboty 4. do čtvrtka 16 .července. Zavedena bude náhradní autobusová doprava XC.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...