12. dubna 2016 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prahu křižuje ‚tramvaj s vozíkem‘. Má naučit soupravu správně jezdit

Tramvaj s vozíkem začala brázdit Prahu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj s vozíkem začala brázdit Prahu. | foto: Facebooková stránka dpp.cz

PRAHA V ulicích Prahy se začala objevovat tramvaj s tajemným vozíkem, který učí soupravu, jak správně jezdit po kolejích a vytváří digitální mapu tratí v Praze. Nová technologie usnadní řidičům práci a měla by zpříjemnit i jízdu cestujícím.

Moderní tramvaj 15T se řítí noční Prahou. Není sama. Za sebou táhne nápadný vozík s podobným podvozkem, jaký má sama souprava. K čemu ale podivný přídavek slouží? Podle dopravního podniku „učí“ tramvaj správně jezdit. Vozík má v sobě totiž zařízení, které vytváří digitální mapu kolejí.

„Tento podvozek měří pomocí instalovaných měřidel přímé koleje a oblouky, detekuje výhybky a jinou geometrii tramvajových tratí. Naměřená data se zpracují a tím vznikne „digitální mapa“, která se uloží do paměti tramvaje,“ osvětluje funkci zařízení mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Pokud po takto zmapované trati tramvaj 15T jede, ví, co může během cesty čekat a sama bez zásahu řidiče si dokáže přizpůsobit rychlost jízdy, aby byl průjezd pro cestující co nejpohodlnější. Navíc dokáže ovládat bez zásahu řidiče některé funkce. Například automatické hlášení zastávek či přimazávání tramvajových kol. Podobných funkcí může být v budoucnu ale celá řada.

Kromě digitalizace tratě nemá vozík žádnou další funkci. „S vozíkem budeme ještě vyjíždět tak dvakrát týdně po dobu dvou měsíců převážně v nočních hodinách. Pak bychom měli mít tramvajové tratě v Praze komplet změřené,“ pravil Štábl.

Termíny jízd ale nejsou pevně stanovené, tak bude setkání s touto technologickou kuriozitou pro zvědavého pozorovatele čistě náhodné.

jzlJakub Zelenka

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.