Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prahu křižuje ‚tramvaj s vozíkem‘. Má naučit soupravu správně jezdit

Tramvaj s vozíkem začala brázdit Prahu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tramvaj s vozíkem začala brázdit Prahu. | foto: Facebooková stránka dpp.cz

PRAHA V ulicích Prahy se začala objevovat tramvaj s tajemným vozíkem, který učí soupravu, jak správně jezdit po kolejích a vytváří digitální mapu tratí v Praze. Nová technologie usnadní řidičům práci a měla by zpříjemnit i jízdu cestujícím.

Moderní tramvaj 15T se řítí noční Prahou. Není sama. Za sebou táhne nápadný vozík s podobným podvozkem, jaký má sama souprava. K čemu ale podivný přídavek slouží? Podle dopravního podniku „učí“ tramvaj správně jezdit. Vozík má v sobě totiž zařízení, které vytváří digitální mapu kolejí.

„Tento podvozek měří pomocí instalovaných měřidel přímé koleje a oblouky, detekuje výhybky a jinou geometrii tramvajových tratí. Naměřená data se zpracují a tím vznikne „digitální mapa“, která se uloží do paměti tramvaje,“ osvětluje funkci zařízení mluvčí dopravního podniku Jiří Štábl.

Pokud po takto zmapované trati tramvaj 15T jede, ví, co může během cesty čekat a sama bez zásahu řidiče si dokáže přizpůsobit rychlost jízdy, aby byl průjezd pro cestující co nejpohodlnější. Navíc dokáže ovládat bez zásahu řidiče některé funkce. Například automatické hlášení zastávek či přimazávání tramvajových kol. Podobných funkcí může být v budoucnu ale celá řada.

Kromě digitalizace tratě nemá vozík žádnou další funkci. „S vozíkem budeme ještě vyjíždět tak dvakrát týdně po dobu dvou měsíců převážně v nočních hodinách. Pak bychom měli mít tramvajové tratě v Praze komplet změřené,“ pravil Štábl.

Termíny jízd ale nejsou pevně stanovené, tak bude setkání s touto technologickou kuriozitou pro zvědavého pozorovatele čistě náhodné.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Kutná Hora, nebytové prostory, 83m2
Kutná Hora, nebytové prostory, 83m2

Česká, Kutná Hora - Kutná Hora-Vnitřní Město
10 000 Kč/měsíc