14. července 2011 17:36 Lidovky.cz > Byznys > Doprava

Prahu zaplavily falešné jízdenky, prodávaly se i v trafikách

Pravá jízdenka pražské MHD (vlevo) a ta falešná  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pravá jízdenka pražské MHD (vlevo) a ta falešná | foto: zpravy.rozhlas.cz

PRAHA V Praze se objevily mimořádně zdařilé padělky jízdenek na městskou hromadnou dopravu. Podle zjištění Radiožurnálu případ začíná nabírat obřích rozměrů v souvislosti s tím, že od července platí v MHD nový tarif a dopravní podnik lidem nabídl zpětný výkup starých jízdenek.

Případem už se zabývá i policie. Falešné jízdenky se podle Radiožurnálu prodávaly v běžných novinových stáncích. Soudní znalec v oboru kriminalistiky, výroby papíru a polygrafie Vladimír Sitta Radižurnálu potvrdil, že padělky jsou výjimečné zdařilé.

"Na rovinu musím říct, že úroveň těch padělků je skutečně velmi vysoká. Mnoho těch ochranných prvků bylo velmi zdařile napodobeno. Troufnu si tvrdit, že běžný člověk, pokud neví, co tam má hledat a na co se má zaměřit, nemá téměř v běžném provozu šanci padělek rozeznat od originálu," sdělil Sitta Českému rozhlasu.

Sitta v současné době pomáhá pražskému Dopravnímu podniku selektovat vykoupené jízdenky a poznat mezi nimi padělky. Dospěl přitom k závěru, že třetina z šestadvacetikorunových jízdenek byla padělaných.

Kdosi vyrábí falzifikáty ve velkém množství
Padělky v takovéto kvalitě se podle Sitty nevyplatí vyrábět v malém množství. Mezi lidmi jich proto bude hodně. "Lze usuzovat, že když si někdo dal tolik práce, aby přivedl na světlo padělek na takto vysoké úrovni, tak pak si myslím, že to množství musí být určitě vysoké," vysvětluje Sitta.

Mluvčí pražského Dopravního podniku Ilona Vysoudilová v tiskovém prohlášení konstatovala, že padělky se objevují hlavně právě při výkupech starých jízdenek. V případě zjištění padělaného jízdního dokladu je případ předán policii, která to dále řeší. 

Mluvčí pražské policie Eva Stulíková Radiožurnálu sdělila, že jízdenky byly prodávány na oficiálních prodejních místech. "Padělky těchto jízdenek jsou bohužel velmi zdařilé, takže je běžný zákazník, ale ani prodejce, nemá šanci odhalit,"  doplnila.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!